Archivy | Autoři | Avraham Gabriel (Boli) Jehošua
A. B. Jehošua Izrael FSP 2007

Prozaik, dramatik a esejista Avraham „Boolie“ Jehošua, narozený roku 1936 v Jeruzalému, je považován za jednoho z nejlepších a nejznámějších izraelských spisovatelů současnosti. Jeho knihy jsou známé po celém světě a byly přeloženy do 28 jazyků.
Svou literární kariéru započal Jehošua hned po studiích na Hebrejské univerzitě a po absolvování vojenské služby. Jeho raná díla jsou literární kritikou často přirovnávána k povídkám a románům Franze Kafky, jehož vedle Williama Faulknera uvádí Jehošua jako jeden z hlavních zdrojů své inspirace.
Ve svých románech se Jehošua často zabývá tématem izraelského státu. Postupem času si vybudoval pozici jakéhosi kronikáře svého národa, podobně jako například Gabriel Garcia Márquez v Kolumbii, Salman Rushdie v Indii či Günther Grass v Německu. V románu Milenec (1977) jsme tak například svědky toho, jak osamělý hrdina hledá po jom kipurské válce milence své ženy. Zřejmě nejznámější je v tomto ohledu Jehošuův román Pan Mani (1990), jejž americký deník The Boston Review nazval „strojem času, jenž čtenáře provede historií Jeruzaléma, židovského národa i dějinami samotného sionismu“.
Jehošuovy romány (z dalších děl jmenujme alespoň Patero ročních období (1987), Cestu ke konci milénia (1999), Osvobozenou nevěstu (2001) a Mise pracovníka oddělení lidských zdrojů (2004)) se vyznačují jedinečným literárním stylem, pro nějž kritika vynalezla termín “antiproud vědomí”. Například román Pan Mani tvoří pět dlouhých rozhovorů, které se vedou v období 150 let – a čtenář vždycky slyší mluvit jen jednu stranu. Milenec je zase formou dost podobný Faulknerovu multinarativnímu románu Když jsem umírala.
Jehošuovu dramatickou tvorbu, například Noc v květnu či Předměty uvozují témata velmi podobná tématům, jež se objevují v jeho románech.
Za svůj život obdržel Jehošua mnoho literárních ocenění: Bialikovu cenu, Brennerovu cenu, Altermanovu cenu i nejprestižnější Izraelskou státní cenu.
V listopadu roku 2012 získal autor francouzskou literární cenu Médicis v kategorii zahraničního románu. Porotu nadchl titul nazvaný Rétrospective.

Máme proti sobě skutečné protivníky, říká izraelský spisovatel Jehošua
08.11.2012 Rozhovory
rozhovor připravila pro Mladou frontu Dnes amerikanistka Hana Ulmanová

Avraham B. Jehošua: Molcho
29.10.2012 Ukázky
Román Molcho izraelského spisovatele A. B. Jehošuy byl roku 2007 v anketě literárních kritiků vybrán mezi deset nejvýznamnějších knih moderní hebrejské literatury.

Pan Mani Avrahama B. Jehošuy
13.09.2010 Ukázky
V úterý, 21. září, vyjde v nakladatelství Pistorius & Olšanská nový román klasika moderní izraelské literatury A. B. Jehošuy. Román nazvaný Pan Mani představuje pozoruhodný a s vypravěčskou bravurou mistrně zvládnutý literární experiment. Jedná se o román v rozhovorech, v nichž je však zaznamenána pouze jedna strana, zatímco odpovědi druhého si čtenář domýšlí ze souvislosti. Z připravovaného románu Vám přinášíme krátkou ukázku...

A. B. Jehošua: Cestování s Julií
18.08.2010 Ukázky
ukázku pro Festival spisovatelů Praha přeložil Dominik Malý

Přál bych si k tvorbě víc klidu
05.08.2009 Rozhovory
Patří mezi nejznámější a zároveň nejčtenější spisovatele Izraele. Jeho romány, povídky, hry a eseje byly prozatím přeloženy do osmadvaceti jazyků. Do Česka přijel Abraham B. Jehošua (1936) na Festival spisovatelů Praha.

K překladům Avrahama B. Jehošuy
26.03.2009 Články

Román Milenec vyšel v českém překladu
26.11.2008 Články

A. B. Jehošua v rozhovoru s Geršonem Šakedou
29.11.2007 Rozhovory
V rozhovoru s Georgem Steinerem v Jeruzalému Steiner konstatoval, že země, která se zmítá v ustavičném vojenském a politickém konfliktu, nemůže vyprodukovat dobrou literaturu – že totiž dobrá literatura vyžaduje jistou dávku kulturní čistoty a ne konflikt. Na důkaz toho poukázal na celou řadu Nobelových cen, které byly uděleny izraelským spisovatelům.