Archivy | Autoři | Ayşe Kulin

Ayşe Kulin Turecko    FSP 2017


„Jisté množství bolesti nám pomáhá dospět. Čím víc trpíme, tím víc se učíme přežívat.“

Diktátorův nejprodávanější protivník uchvacuje magický svět turecké literatury. Scénáristka, kameramanka, spisovatelka Ayşe Kulinová se narodila v roce 1941 v Istanbulu.

Historické romány Ayşe Kulinové jsou strhující – láska je vykoupena, když se říše hroutí. V románu Tváří v tvář (Bir Gün) se objevuje konverzace mezi dvěma ztracenými přáteli, kteří vystupují jako nepřátelé – svoje dětské kamarádství oživují připomínáním vzdálené minulosti.

„Tenkrát nebyl žádný rozdíl mezi Turkem a Kurdem, oba byli utlačovaní stejně. Rolníci říkají, že „Otomani se nikdy neukážou, když je doba setí nebo sklizně, ale objeví se hned, jak nastane čas k jídlu.“

„Turci a Kurdové strávili spolu celá staletí. Není jiné cesty než smíření.“

Poslední vlak do Istanbulu (Nefes Nefese), nejoceňovanější román Ayşe Kulinové, portrétuje odvážnou práci tureckých diplomatů, kteří riskovali své životy, aby zachránili stovky Židů uvízlých v Evropě. Kniha získala cenu za nejlepší román Evropské rady židovských obcí.

„Zatímco teror dál vraždí lidi, neměnné, stagnující poměry ubily lidské duše. Na sklonku dne všichni musíme zaplatit za své chyby.“ 

Další dílo Ayşe Kulinové zahrnuje: Sbohem (Veda), Aylin (Adı: Aylin)

Ayşe Kulinová žije v Istanbulu.

 

Výjimečná Ayşe Kulinová

27.06.2017 Články

Ayşe Kulinová patří k nejčtenějším současným autorům v Turecku, na kontě má zatím 30 románů, biografií, povídek a esejí a téměř 40 tureckých ocenění. Její díla byla přeložena například do angličtiny, němčiny, španělštiny, polštiny, maďarštiny či řečtiny – v češtině si zatím můžeme přečíst pouze román „Poslední vlak do Istanbulu“ v překladu Tomáše Laněho.

Celý článek >

Ayşe Kulin v dopise prezidentu Erdoğanovi

06.06.2017

Po nezdařeném pokusu o vojenský puč z 15. července 2016, jehož porážky Erdoğan zneužívá k rozsáhlým represáliím vůči svým odpůrcům, napsala Ayşe Kulinová další otevřený dopis. Dopis, psaný se stejnou ironií jako ten první, uveřejnil deník Cumhuriyet. V osobě zmiňovaného Imáma zřejmě spisovatelka naráží na duchovního Fethullaha Gülena, proti jehož hnutí vede Erdoğan zuřivou kampaň. 

Celý článek >

Ayşe Kulin: Poslední vlak do Istanbulu

06.06.2017 Ukázky

Publikováno na na serveru Literární.cz

Román Poslední vlak do Istanbulu (Nefes nefese, 2002) pojednává o roli Turecka při zachraňování Židů z nacisty napadené Francie za druhé světové války a o jeho snahách nenechat se zatáhnou do dalšího válečného konfliktu. Román získal v roce 2008 cenu Evropské rady židovských obcí. 

Celý článek >
CZ | EN