Archivy | Autoři | Benny Andersen

Benny Andersen Dánsko    FSP 1994

Benny Andersen

Benny Andersen byl hostem Festivalu spisovatelů Praha v roce 1994.

Dánský básník, hudebník, autor písňových textů a prozaik se narodil 7. listopadu v roce 1929 ve Vangede. Autor oblíbený pro své groteskní a sebeironické vidění světa vydal v češtině knihy Chvíle strachu (1981), Orfeus v podzemí (1981), Má velká doba byla malá (1983), Tlusťoch Olsen aj. (1989).
Lyrické prvotiny publikoval již v roce 1952 v časopise Heretica. Knižně debutoval o osm let později sbírkou Den musikalske ål.

Benny Andersen je ve své vlasti považován za „hlas lidu“ i hlas národní povahy. Přitom je k Dánům ve svém literárním díle dost kritický. Stal se jedním z nejoblíbenějších dánských spisovatelů, a to především díky vlídnému humoru a soucitu s obyčejným člověkem. Protagonisty Andersenových děl jsou většinou odcizení outsideři. Většinu jeho textů prostupuje humor, ironie nebo sebeironie. Jeho poezie vychází z rifbjergovského (viz Klaus Rifbjerg) „konfrontačního modernismu“ a často v ní najdeme jazykové hříčky.

Kromě poezie je Benny Andersen autorem povídek a jednoho románu. Jeho popularita, v souvislosti s titulem národní básník, vychází z autorovy schopnosti interpretovat jen těžko definovatelný pojem "dánské duše".  Je také autorem knih věnovaným dětem, jmenujme snad nejznámější Barnet der blev ældre og ældre (The Child Who Became Older and Older).

Andersen je u nás známý i díky spolupráci s českým písničkářem Janem Burianem. Slavný dánský básník a hudebník přijal spolu se svým jevištním partnerem, zpěvákem Povlem Dissingem, pozvání Jana Buriana na společné vystoupení u příležitosti vydání alba zhudebněných básní Unavený válečník v roce 2000 v divadle Archa.

Zatím poslední básnickou sbírku vydal v roce 2010 pod titulem Den nøgne mand.
CZ | EN