Archivy | Autoři | Daňa Horáková

Daňa Horáková     FSP 2020

Daňa Horáková

...

Spisovatelka a novinářka Daňa Horáková se narodila roku 1947 v Sasku do česko-německé rodiny. Od roku 1949 žila rodina v Praze.

Vystudovala filosofii na Univerzitě Karlově. Působila ve skupině Milana Machovce, která iniciovala dialog mezi marxisty a křesťany. Již zde poznala důležitost svobodné diskuse. V letech 1968–69 studovala teologii v New Yorku. Studium na Filozofické fakultě UK ukončila disertací na téma Eckhartova předehra k Heideggerovi. 

Po návratu do Prahy v roce 1968 začala prostor pro svobodný dialog sama vytvářet. Ve svém bytě v Pařížské ulici č. 7 organizovala tzv. „salóny“ pro disidenty, kteří za normalizace ztratili zaměstnání a měli zakázáno publikovat. S Václavem Havlem řídila samizdatovou Edici Expedice, která šířila poezii, prózu ale i politické a filosoficko-teologické texty. Je signatářkou Charty 77. 

V době normalizace, v rámci akce StB „Asanace“, byla donucena opustit republiku a odešla do (tehdy západního) Německa. Zde zpočátku pracovala jako uklízečka. Svým intelektem a osobním úsilím se vypracovala na špičkovou novinářku. Řídila rubriku kultury v časopisech Westermann’s Monatshefte a Bunte, stala se zástupkyní šéfredaktora časopisu Welt am Sonntag. Vedla rozhovory s významnými osobnostmi, například Salmanem Rushdiem, Nadine Gordimer, Isabelle Allende. Později se zapojila do politického života a uznání veřejnosti jí vyneslo křeslo ministryně kultury městské spolkové země Hamburk. V této funkci do značné míry ovlivňovala kulturní život této hanseatické metropole (prosadila např. založení prvního Muzea fotografie v Německu, spolurozhodla o stavbě hamburské filharmonie) 

V samizdatové Edice Expedice vydala novelu Den plný pitomců (1978, druhé vydání 2014, Torst), která byla později v Německu zfilmována. Ostatní své knihy napsala v němčině. V letošním roce vyšla v nakladatelství Torst kniha O Pavlovi. Reflektuje v ní nejen svůj turbulentní vztah s manželem, režisérem Pavlem Juráčkem, ale zamýšlí se i nad problémy identity ve světě „vymknutém z veřejí“, vztahu domova a řeči, kultury a občanské kuráže. Zahrnuje do ní i řadu mini-portrétů osobností z širokého okruhu autorčiných známých a přátel.

 

 

Daňa Horáková

Sobota 10. října - Autorské čtení z knihy O Pavlovi

10.10.2020 Ukázky

Festival spisovatelů Praha 2020

Daňa Horáková ČR | uvádí Anita Krausová ČR

Celý článek >
CZ | EN