Archivy | Autoři | Daniela Hodrová

Daniela Hodrová Česká republika    FSP 2002

Daniela Hodrová

Daniela Hodrová, jedna z nejvýznamnějších osobností současné české literatury, se narodila 5. července v roce 1946 v Praze. Během let „normalizace“ zůstala její hlavní díla v rukopisech.

Od roku 1989 v rychlém sledu vycházela její díla teoretická: Hledání románu  a Román zasvěcení a beletristická trilogie Trýznivé město sestávající z románů Podobojí, Kukly a Théta.

„Trilogie se jeví jakýmsi magickým hledáním smyslu a duchovní cestou za poznáním - zasvěcením, v němž se ruší časové hranice mezi živými a mrtvými, českou minulostí a přítomností."

Další její romány jsou Perunův den a Ztracené děti, v roce 2001 vydala rozsáhlou knihu o poetice literárního díla 20. století s názvem …na okraji chaosu...

Daniela Hodrová působí jako badatelka v Ústavu pro českou literaturu Akademie věd a žije v Praze. V roce 2011 byla autorka oceněna Státní cenou za literaturu. O rok později získala Cenu Franze Kafky.

 

Recenze knihy Vyvolávání  /  Rozhovor s Danielou Hodrovou  /  Daniela Hodrová vypráví, jak zacházet s mýty  /  Feministický (či genderový) pohled na romány Daniely Hodrové
CZ | EN