Archivy | Autoři | Derek Walcott

Derek Walcott Svatá Lucie    FSP 2011

Derek Walcott

 

V roce 1992 byla Dereku Walcottovi udělena Nobelova cena „za poetické dílo neobyčejné zářivosti opírající se o historickou vizi, jež vychází z multikulturní angažovanosti".

Derek Walcott, karibský básník, dramatik a vizuální umělec, se narodil roku 1930 v Castries na ostrově Santa Lucia v Západní Indii. Seamus Heaney o tomto obdivuhodném básníkovi řekl: „Walcottova řeč je darem Shakespeara a Bible - téměř hydraulické síle jeho slov lze stěží odolat."

 

V básních Dereka Walcotta, ovlivněných historií evropské kolonializace západoindické kultury i rodinnou minulostí potomka někdejších otroků, se prolínají odkazy k anglické básnické tradici se symbolikou a imaginací, jež čerpají z vnitřního umělcova světa i jeho karibských kořenů.

 

Derek Walcott napsal řadu sbírek poezie, mimo jiné V zelené noci, Mořské hrozny, Věštec, Omeros, Rozmařilec, Bílé volavky.

 

„Derek Walcott dokázal přetvořit rodnou kulturu, historii a společnost v mýtus dnešní doby, epos, který se stal nedílnou součástí dějin západní literatury."

 

Derek Walcott zemřel v pátek 17. března 2017 na ostrově Santa Lucia, kde celý život žil a tvořil.

 

Derek Walcott v Praze, foto Petr Machan, PWF 2011

Derek Walcott: Básně

01.06.2011 Texty

z angličtiny přeložil Miroslav Jindra

Celý článek >

Derek Walcott

Derek Walcott: Požehnaná nespokojenost

21.03.2011 Texty

v rozhovoru s J. P. White

Celý článek >

Derek Walcott

Derek Walcott získal Cenu T.S.Eliota

27.01.2011 Články

Anglicky psané poezii začal vynikající rok. Skvělý byl i pro laureáta Nobelovy ceny Dereka Walcotta, který za svou nejnovější sbírku básní získal Cenu T.S.Eliota, určenou pro nejlepší básnické dílo vydané ve Velké Británii nebo Irsku.

Celý článek >

Derek Walcott

Poezie Dereka Walcotta: Jazyk jako zrada

15.01.2011 Články

Básníci jsou jako conquistadoři. Kdykoliv se toulají, přicházejí s novou formou veršů. Byl by Byron Byronem bez Itálie a Řecka? Jak by dopadli Eliot a Pound bez nepřátelského Londýna? Umíme si představit Harta Crana bez Karibiku a Elizabeth Bishopovou bez Ria? Derek Walcott překročil tolik hranic, že se jeho básně čtou jako ceněný bedekr.

Celý článek >

Derek Walcott

Derek Walcott, muž mnoha hlasů

06.01.2011 Články

Vypadá to, že více než kterýkoliv jiný současný básník je Derek Walcott tím, kdo splňuje básnický program T. S. Eliota. Vynikl ve všech třech Eliotových „hlasech poezie“: v lyrice, příběhu či eposu a v dramatu.

Celý článek >
CZ | EN