Archivy | Autoři | Dimitris Nollas

Dimitris Nollas Řecko    FSP 2008, 1997

Dimitris Nollas

Dimitris Nollas je mistrem krátkých próz. Napsal ale i řadu románů a novel. Zajímají ho především problémy a traumata dnešního člověka. Ztráta ideálů, obraz generace, která věřila ve změnu, ale nebyla schopna ji uskutečnit – to jsou témata většiny jeho literárních děl.

Narodil se roku 1940 v severním Řecku. Studoval práva a sociologii v Athénách a ve Frankfurtu.

Na literární scénu vstoupil v roce 1974, kdy v Amsterdamu vydal novelu s názvem Athénská víla. Je to doba těsně po pádu vlády plukovníků, kdy i pro autora končí dlouhé období nuceného exilu.

Po návratu do vlasti se Nollas věnoval také filmu, práci v televizi a rozhlase. Mimo jiné spolupracoval se známými řeckými režiséry Th. Angelopulosem a P. Vulgarisem.

Dvakrát byl oceněn Státní řeckou cenou za literaturu: poprvé za sbírku povídek Hebká kůže (1983) a za román Hrobka u moře (1993).

Přestože jeho díla nejsou v pravém slova smyslu autobiografická, zážitky z cest a pobytů  v zahraničí se v nich zřetelně odráží. Jeho hrdinové – osamělé postavy, dobrodruzi, emigranti  a ztracené existence – se cítí být cizinci v tomto světě plném náhod. Nollas svými krátkými povídkami vnesl do řecké prózy nové pojetí, obrat od hrdinů k situacím, do kterých své postavy staví, k malým, nevýznamným událostem, jejichž prostřednictvím podává obraz světa, ve kterém žijeme.

Dimitris Nollas žije a tvoří v Athénách.

 

Dimitris Nollas

Proč číst Papadiamandisovy povídky

06.08.2010 Články

Řecký spisovatel, stálý spolupracovník Festivalu spisovatelů Praha, mistr krátkých próz, Dimitris Nollas zaslal naší redakci text, v němž se v souvislosti s životem významného řeckého spisovatele Alexandrose Papadiamandise zamýšlí nad základními otázkami člověka v sociálním společenství.

Celý článek >

Dimitris Nollas

Dimitris Nollas: Bethesda

27.04.2009 Ukázky

z řečtiny přeložila Alexandra Büchlerová

Celý článek >

Dávný nepřítel Dimitrise Nollase

Právě vychází kniha Dimitrise Nollase Dávný nepřítel

02.04.2009 Články

Ukázka nese název Na stejném místě

Celý článek >

Dimitris Nollas

Dimitris Nollas: Portrét

04.04.2008

Řecký prozaik Dimitris Nollas se narodil r. 1940 ve vesnici Adriani v severním Řecku. Po nedokončených studiích práv a sociologie v Athénách a Frankfurtu po určitou dobu žil a pracoval v západní Evropě a Jižní Americe (1962 – 1975).

Celý článek >

Dimitris Nollas

Dimitris Nollas: Autorská práva

04.04.2008 Ukázky

Lékárník T. D. Andoniadis si koupil mimořádnou přílohu listu DNES s popisem „zločinu v athénském klubu Karytinejských“ a vzápětí byl střelen dvakrát do spodní části zad ve výši ledvin. Stalo se to na rohu ulice Anastaseos a Peramatos a zmatek, který nastal a se kterým vrah zřejmě počítal, nedovolil získat během prvních hodin po zločinu jakékoli hodnověrné svědectví ohledně pachatele a způsobu vraždy.

Celý článek >

Dimitris Nollas

Dimitris Nollas: Příběhy těch druhých

04.04.2008 Ukázky

Tma vtrhla do kabiny náklaďáku jako tropická noc. Spolujezdec, mladík s řídkými hnědými vlasy a lipomem nad levým obočím, vypadal na víc než na svých pětadvacet. V tuto chvíli upřeně sledoval cestu, která vedla někam do nezmáma. Reflektory zazářily pokaždé, když se střetly s protijedoucím autem, kamionem nebo náklaďákem.

Celý článek >

Dimitris Nollas

Dimitris Nollas: S námi není nikdo sám

04.04.2008 Ukázky

Mladá studentka informatiky Kali P., členka nevládní organizace Radost v třetím věku, přidala do kroku. Mířila do cukrárny na okraji parku, kde měla v jedenáct hodin schůzku, a spěchala, aby dohnala desetiminutové zpoždění. Vzduch byl teplý a vlhký, a jak se blížilo poledne, bylo čím dál tím víc jasné, že pro obyvatele města to bude další nesnesitelný den.

Celý článek >
CZ | EN