Archivy | Autoři | Ed Sanders

Ed Sanders Spojené státy americké    FSP 2008, 2005

Ed Sanders

Ed Sanders se narodil v roce 1939 v Kansas City. Po ukončení střední školy společně s přítelem dali všem své sbohem: „Jdeme do New Yorku a staneme se básníky.“ V New Yorkuse držel na špici beatové hudební scény a zaujal důležitou roli v americkém literárním životě, vytvářel most mezi generací beatniků a hippies. Za protest proti jadernému zbrojení se dostal do vězení, kde napsal svou stěžejní Báseň z vězení. Měla třicet stran a byla napsána na toaletním papíru.

Mezinárodní mekkou bohémů a radikálů všeho druhu se v 60. letech stalo jeho knihkupectví „Oko míru“; proslavil se také jako spoluzakladatel a zpěvák kontroverzní literárně laděné folkrockové kapely The Fugs, se kterou účinkoval po celé Americe na protestech proti Vietnamské válce.

Ed Sanders obhájil doktorát z klasické řecké a římské literatury na newyorské univerzitě, nicméně pozornost veřejnosti si získal jako šílený básník, jenž je svou energičností a ctižádostí přirovnáván k Williamu Blakeovi, Waltu Whitmanovi a Allenu Ginsbergovi. V roce 1988 obdržel za sbírku Žíznění po míru v běsnícím století, vybrané básně 1961– 1985 Americkou knižní cenu.

V českém literárním prostředí je znám slavnou knihou Rodina-Mansonova parta a její osudy (The Family) v překladu Zdeny Gazdové. V 70. letech podporoval českou undergroundovou hudební skupinu Plastic People of the Universe, jíž věnoval báseň „Poselství pro Plastic People“.

Ed Sanders žije ve Woodstocku ve státě New York. 

Ed Sanders

Ed Sanders: Návštěva Prahy

07.05.2005 Články

Reflexe Eda Sanderse z návštěvy Festivalu spisovatelů Praha

Celý článek >

Ed Sanders

Ed Sanders v rozhovoru s Michaelem Marchem

22.02.2008 Rozhovory

Hovoří v hotelu Josef

Celý článek >

Ed Sanders

Ed Sanders: Návštěva Prahy v roce 2005

28.11.2007 Články

Ed Sanders už Prahu jednou navštívil. Na začátku června roku 2005 byl hostem Festivalu spisovatelů Praha a celou dobu si vedl podrobný deník.

Celý článek >

Ed Sanders

Chvalozpěv na mimovolného pohodáře

28.11.2007 Ukázky

Nová píšeň od Eda Sanderse v překladu Josefa Rauvolfa

Celý článek >

Ed Sanders

Sen o osmašedesátém

28.11.2007 Ukázky

Nová píseň od Eda Sanderse v překladu Josefa Rauvolfa

Celý článek >

Ed Sanders

Básně

26.11.2007 Ukázky

Nové básně od Eda Sanderse v překladu Josefa Rauvolfa.

Celý článek >

Ed Sanders

Pozdě v noci

20.11.2007 Ukázky

Ed Sanders

Celý článek >

Ed Sanders

Básně

20.11.2007 Ukázky

Celý článek >




CZ | EN