Archivy | Autoři | Elfriede Jelinek

Elfriede Jelinek Rakousko

Elfride Jelinek

Rakouská spisovatelka a dramatička se narodila 20. října v roce 1946 ve štýrském Mürzzuschlagu. Na počátku 60. let začala studovat na Vídeňské konzervatoři hru na varhany a kompozici. Zároveň se v roce 1964 zapsala na studia divadelní vědy a dějin umění na vídeňské univerzitě, která ale pro psychické problémy nedokončila. Ještě během studií se angažovala ve studentských hnutích a uveřejňovala své prvotiny v undergroundových literárních časopisech. Knižně debutovala v roce 1967 sbírkou Lisas Schatten a od počátku 70. let vycházely i její novely a romány.

Průlom na literárním poli znamenal román Milovnice  vydaný roce 1975, Jelineková se zde pokusila o parodii románů pro ženy. O dva roky později vyšla tiskem také její první divadelní hra Co se stalo, když Nora opustila svého manžela aneb Opory společnosti (premiéra byla v říjnu roku 1979). Od počátku 70. let napsala také několik divadelních a rozhlasových her, věnovala se překladům a podílela se na scénářích a operním libretu. Podílela se také na scénáři k filmu Klavíristka, natočeném Michaelem Hanekem v roce 2001 podle její stejnojmenné, zřejmě nejautobiografičtější knihy.  

Elfride Jelinekovou provází kontroverzní pověst, ve svých dílech neobávaně, bez zábran a klišé otvívá veškerá společenská tabu. Vedle „ženské otázky“ se v 80. a 90. letech objevuje i téma zamlčovaného podílu Rakouska na nacismu, který autorka doprovází kritikou současného rasismu či xenofobie. Ne vždy se ale v Rakousku setkala s pochopením; Fraška se zpěvy (1985), pojednávající o pronacistickém působení předních hereckých hvězd (dodnes nebyla v Burgtheateru uvedena), si spisovatelka vysloužila nadávku „Nestbeschmutzerin“.

Ve stejném roce, kdy byla oceněna Nobelovou cenou za literaturu, odbržela i Cenu Franze Kafky. V současnosti žije Elfride Jelineková střídavě ve Vídni a v Mnichově.

Lačnost Elfriede Jelinekové

Elfriede Jelineková: Lačnost

09.03.2009 Ukázky

Četník Kurt Janisch si dnes zase jednou prohlíží fotografii, na níž jeho otec, plukovník Janisch, před třiceti lety salutuje před králem. Podívejte, tady stojí otec ještě teď, viditelně donucen o kousek ustoupit svému vlastnímu nadšenému pohybu, jímž se staví do pozoru, ale proč tu není nic, co by ho zadrželo? - v ramenou má něco měkkého, nerozhodného, co jako by ho tlačilo trochu dopředu.

Celý článek >

Elfride Jelinek

Rozhovor s Elfriede Jelinekovou

03.02.2009 Rozhovory

Jelineková hovoří o zfilmování svého zřejmě nejautobiografičtějšího románu Pianistka z roku 1983.

Celý článek >




CZ | EN