Archivy | Autoři | Ersi Sotiropoulos

Ersi Sotiropoulos Řecko    FSP 2020, 2002

Ersi Sotiropoulos

...

Ersi Sotiropoulos, narozená roku 1953 v řecké Patře, významná představitelka současné řecké literatury, zachycuje ve svém díle s nezvyklou přímostí „komplexní vztah umění, života a erotické touhy“. Její próza i poezie zaujme poutavým a osobitým stylem.

 „Vzpomínala na jednu báseň od Jevtušenka, kterou si oblíbila v době, kdy byla zamilovaná do Al Pacina. Ale možná to vůbec nebyl Jevtušenko.“

Její povídková tvorba je přímo elektrizující, znepokojivě krásná; „svým mistrovstvím připomíná Cesara Paveseho.“ Ersi Sotiropoulos byla odměněna řadou ocenění, dvakrát získala Řeckou národní cenu, v Itálii pak Cenu Danta Alighieriho za poezii a ve Francii cenu Prix Méditerranée Étranger udílenou dílům přeloženým do francouzštiny.

Její román Prázdniny bez mrtvoly, vydaný v roce 1980, je prvním dílem řeckého postmodernismu.

Dále napsala mimo jiné: Cikcak mezi hořkými pomerančovníky, Krajina se psem, Zkrotit zvíře, Co zbývá z noci a Máš na to?.

V jejích fraškách je svoboda vzpoury. „Fraška narušuje řád věcí,“ říká, „je to podvratný element.“

Ersi Sotiropoulos se již účastnila Festivalu spisovatelů Praha v roce 2002.

Žije a tvoří v Aténách.

 

Ersi Sotiropoulos: Co zbývá z noci

11.11.2020

Ukázku z knihy Co zbývá z noci, která posbírala řadu světových ocenění, četla řecká autorka Ersi Sotiropoulos na Festivalu spisovatelů Praha. Publikujeme ji ve skvělém překladu Pavla Dominika.     

Celý článek >

Ersi Sotiropoulos

Ersi Sotiropoulos: Tři kroky pro Nunzia

26.11.2009 Ukázky

z angličtiny přeložila Ivana Bozděchová

Celý článek >
CZ | EN