Archivy | Autoři | Evan Kennedy

Evan Kennedy Spojené státy americké    FSP 2020

Evan Kennedy

..

 

Evan Kennedy je jedním z pozoruhodných hlasů stále se obrozující americké poezie. Narodil se roku 1983 ve městě Beacon ve státě New York. Už od raného mládí měl jasný cíl stát se básníkem. „Chodící a mluvící příslušník lidské rasy“ se rád přemisťuje. Dnes žije v San Francisku, během studií ale přesídlil do Prahy, kam ho přivedla touha zakusit absurditu textů Franze Kafky.

 

Svět pozoruje také z pohledu cyklisty. Literární kritika ho nazvala „dekadentním cyklistickým trubadúrem, zachráncem ráje“.

 

Evan Kennedy sám sebe vnímá jako množinu bytostí. Jeho osobní smutek a odcizení nalézají přirozenou spřízněnost s Františkem z Assisi a s neustále mizejícím obzorem. Ve své poezii zkoumá hranice vlastního já, zajímá ho téma pospolitosti všech bytostí, ale často se vymezuje vůči „zbytku společnosti“. Promlouvá hlasy zvířat v gestu popření lidské nadřazenosti.

 

„Co se lásky týče, napadá mě myšlenka, že člověku stačí mít někoho, kdo si pamatuje, kolik kostek cukru si dávám do kávy,“ říká.

 

Evan Kennedy vydal sbírky básní: Us Them Poems (My, básně), Terra Firmament (Obloha země), Jerusalem Notebook (Jeruzalémský zápisník), The Sissies, a vzpomínku: „Mám nebo nemám věřit té radosti, že radosti není víc ani míň než dřív.“

 

Evan Kennedy

Modré osmerkové sešity Franze Kafky

07.05.2020

Co pro vás znamená naděje?, je naše otázka hostům 30. ročníku Festivalu spisovatelů Praha. Mottem Festivalu spisovatelů Praha pro rok 2020 je totiž citát Elsy Morante: „Nezbývá než doufat.“ Evan Kennedy, vycházející hvězda americké poezie, jako odpověď vybral několik pasáží ze svého eseje o Modrých osmerkových sešitech Franze Kafky.

Celý článek >
CZ | EN