Archivy | Autoři | Ewald Osers

Ewald Osers Česká republika    FSP 2001

Edwald Osers

Básník a překladatel Ewald Osers se narodil 13. května 1917 v Praze. Na pražské německé univerzitě studoval chemii, nicméně před protektorátem byl nucen odjet na doporučení profesora Heyrovského do Anglie, kde trvale žije od roku 1938. V Anglii studoval ruštinu a slovanské jazyky, po celou dobu války i v poválečném období spolupracoval s BBC v monitorovací službě, společně s Pavlem Tigridem a Karlem Brušákem řídili a přispívali do anglo–českého kulturního sborníku Review 41 až 47.

Ewald Osers překládá do angličtiny a němčiny. Českou poezii do němčiny překládal již před válkou pod pseudonymem Walter Hart. V letech 1937–1938 publikoval v pražských německých novinách Prager Presse a v čtvrtletníku U skupiny Blok překlady Josefa Hory, Františka Halase, Vítězslava Nezvala, Óndry Lysohorského a dalších básníků. Vlastní lyrické prvotiny publikoval již v sedmnácti letech v listu Prager Tagblatt.

Svou první antologii soudobé české poezie Modern Czech Poetry vydal v roce 1945, po válce začal intenzivně překládat českou literaturu do angličtiny. Kromě češtiny překládá také z němčiny, slovenštiny, ruštiny, bulharštiny a makedonštiny. Přeložil na 160 knih, z toho přes padesát sbírek poezie.

Odborné a čtenářské veřejnosti v Británii, USA, Kanadě, Austrálii a v dalších anglofonních zemích představil Jaroslava Seiferta, Jana Skácela, Vítězslava Nezvala, Egona Hostovského, Ivana Klímu, Karla Čapka, Josefa Hanzlíka, Miroslava Holuba, Antonína Bartuška, Óndru Lysohorského a další. Sám Seifert a komise pro udělování Nobelových cen Švédské královské akademie uznávali, že Osersovy překlady sehrály důležitou úlohu při rozhodnutí o udělení Nobelovy ceny českému básníkovi v roce 1984.

Univerzita Palackého v Olomouci udělila Ewaldu Osersovi v roce 1990 čestný doktorát a bývalý prezident České republiky Václav Havel mu předal při příležitosti státního svátku v roce 1997 Medaili Za zásluhy II. stupně. V červnu 2001 převzal z rukou ministra zahraničí ČR cenu Jana Masaryka Gratias agit, udělovanou bohemistům šířícím dobré jméno české kultury v zahraničí.

Ewald Osers zemřel v říjnu roku 2011.

Ewald Osers

Rozhovor s Ewaldem Osersem

03.03.2009 Rozhovory

Publikovalo Právo 15. dubna v roce 2000.

Celý článek >

Autorský večer Ewalda Oserse

23.03.2005 Články

Festival spisovatelů Praha ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centru Židovského muzea pořádá autorský večer pražského rodáka žijícího ve Velké Británii Ewalda Oserse. Koná se 10. března ve Vzdělávacím a kulturním centru Židovského muzea v Praze 1 v Maiselově ulici 15. Začátek je v 18.00 hodin.

Celý článek >
CZ | EN