Archivy | Autoři | Gündüz Vassaf

Gündüz Vassaf Turecko    FSP 2012

Gündüz Vassaf

„Je to už hodně let, co byly nějaké politické strany. Ty absurdní časy jsou pryč.“

Vypravěč a neúprosný esejista Gündüz Vassaf se narodil roku 1946 v Bostonu. Vzděláním klinický psycholog, ve svém díle zčásti sokratovský, zčásti nietzscheovský, ohrožuje nás svobodnou volbou. Kultovní postava v tureckých intelektuálních kruzích, svým humanismem vzdoruje totalitě v každodenním životě.

„Když stát toleruje násilí, když armáda a policie jsou tváří tohoto násilí, když utlačovaní jsou nuceni toto násilí přijímat, jak můžeme mluvit o lidských právech?“

V roce 1980 zanechal Vassaf pedagogické činnosti na protest proti vojenskému puči a zákonům rušícím akademickou autonomii. Výsledek: stal se předním aktivistou píšícím týdenní kulturní sloupky pro list Radikal a zakládajícím členem a předsedou istanbulské pobočky Amnesty International.

Podle Orhana Pamuka je Vassaf „nejsvobodnějším duchem turecké prózy“.

K Vassafovu dílu patří: Chvála pekla, Hlubiny nebes, Moje matka Belkis, Soudíme dějiny, soudíme sebe, Bez praporu, bez náboženství, bez sexu a Příběhy z dálek za Bosporem.

Gündüz Vassaf žije v Istanbulu.

Gündüz Vassaf: Národní dějiny v obřím zrcadle

06.09.2012 Články

Malinký kontinent Evropa se vždycky pouštěl do věcí, které ho přesahovaly. Evropa je místo, kde se nejčastěji a nejvíce válčilo. Náboženské války, jazykové války, dynastické války, ideologické války…Bezpočet válek z nesčetných důvodů. Tenhle maličký kontinent, který pod záminkou vývozu civilizace kolonizoval Afriku, Asii i Ameriku, uvrhl lidstvo i do dvou světových válek.

Celý článek >

Gündüz Vassaf, foto © Petr Machan

Gündüz Vassaf: Kříž a půlměsíc v říši Windows

17.07.2012 Články

Náboženství nás spojuje i rozděluje. Prostřednictvím náboženských symbolů udržují lidé své tradice, ale ve jménu stejných symbolů vraždí. Sjednocujícím a rozdělujícím symbolům vládnou po tisíciletí kříž a půlměsíc. Ve skutečnosti jsou to jen loutkové symboly. Používali je vrazi i světci.

Celý článek >

foto: Martina Sobotková

Každá hrdost v sobě nese šovinismus, říká turecký spisovatel Gündüz Vassaf

07.06.2012 Rozhovory

Spisovatel a psycholog Gündüz Vassaf (1946), host letošního Festivalu spisovatelů, žije mezi Istanbulem, Bostonem a Brightonem. A stejně světoobčanské jsou i jeho myšlenky věštící soumrak národních států a tepající patriotismus v jakékoli podobě. Podle nobelisty Pamuka, který funguje jako arbitr turecké kultury pro západní publikum, je Vassaf, mimo jiné autor knihy Chvála pekla (1999), „nejsvobodnějším duchem turecké prózy“.

Celý článek >

Gündüz Vassaf, foto: Petr Machan

Gündüz Vassaf: Válka v Bosně vyrostla na hranici římské a byzantské říše

01.06.2012 Rozhovory

Hostem právě proběhlého Festivalu spisovatelů Praha byl i esejista a spisovatel Gündüz Vassaf (1946), který je tureckým intelektuálem, mluvčím, ale i zakládajícím členem a předsedou istanbulské pobočky Amnesty International.  V roce 1980 například Vassaf zanechal své pedagogické činnosti na protest proti vojenskému puči a zákonům rušícím akademickou autonomii. Podle Orhana Pamuka je Vassaf „nejsvobodnějším duchem turecké prózy“.

Celý článek >

foto: Petr Machan

Gündüz Vassaf: Deník strážce mostu

26.04.2012 Ukázky

z turečtiny přeložil Tomáš Laně

Celý článek >

Gündüz Vassaf

Gündüz Vassaf: Jsme připraveni na kybernetické války?

14.03.2012 Články

V dávných dobách byli vybraní muži vychováváni jako bojovníci. Uměli vyrábět zbraně, byli  cvičeni v bojovém umění. Nepřítel byl člověk. Střetávali se s ním tváří v tvář, v boji byli zabíjeni nebo padali do zajetí. Bojovat byla čest. Takovým válkám už je konec.

Celý článek >

Gündüz Vassaf

Gündüz Vassaf: 21. století a budoucnost náboženství

06.02.2012 Články

Ostré mezináboženské střety, vzájemná nesnášenlivost na Blízkém Východě, podněcované převážně zvenčí, jsou záležitostí posledních dvou set let.

Celý článek >
CZ | EN