Archivy | Autoři | Günter Grass

Günter Grass Německo

Günter Grass

Narodil se 16. října roku 1927 v Gdaňsku. V roce 1942 vstoupil do armády a po dvou letech byl převelen k Waffen SS. V armádě byl tři roky, než se při jedné z bojových akcí zranil a nato byl zajat americkou armádou. Zranění si poté léčil v Mariánských lázních. Působení v jednotkách SS tajil šedesát let. Veřejně o své minulosti promluvil až v souvislosti s vydáním svých memoárů Beim Häuten der Zwiebel (2006). V češtině vyšly vzpomínky v roce 2006 v překladu Jiřího Stromšíka.

Vyučil se kameníkem a poté přešel na Uměleckou akademii v Düsseldorfu. V 1956 odešel do Paříže, kde se mu podařilo uspořádat první výstavu svých soch a grafik. O rok dříve se v Berlíně uskutečnilo Grassovo první autorské čtení, společné s tzv. Skupinou 47.

Pro Grassovy politické postoje je příznačná mimo jiné i skutečnost, že v roce 1968 spolu s dalším spisovatelem, Heinrichem Böllem protestoval proti sovětské okupaci Československa.


Grass je nositelem mnoha cen a vyznamenání (mj. mu České centrum Mezinárodního PEN klubu jako prvnímu udělilo v roce 1994 Cenu Karla Čapka).

Günter Grass

Rozhovor s Günterem Grassem

05.02.2009 Rozhovory

Pár dní poté, co spisovatel Günter Grass po šedesátiletém mlčení řekl v rozhovoru o své autobiografii v německých novinách, že koncem války nosil uniformu SS, poskytl interview o nejkontroverznějším období svého života i televizi. Rozhovor s ním vedl Ulrich Wickert v pořadu Wickerts Bücher (Wickertovy knihy) na stanici ARD.

Celý článek >
CZ | EN