Archivy | Autoři | Hans Magnus Enzensberger

Hans Magnus Enzensberger Německo    FSP 2010, 2006, 2004

Hans Magnus Enzensberger

Hans Magnus Enzensberger, jeden z nejvýznačnějších představitelů současné literatury, se narodil roku 1929 v bavorském Kaufbeuren. Dětství prožil v Norimberku v období německé Třetí říše. George Steiner označil Enzensbergera za „básníka obdivuhodné inteligence a uměleckého rozmachu. Podobně jako Bertolt Brecht i on umí skloubit pronikavou politickou představivost s lyrickou vášní. Čtenář v něm nachází satirika i přítele.“

V Enzensbergerově kritice společenské morálky poválečného světa, ovlivněné do značné míry marxismem, je slyšet varování před ztrátou svobodné volby, dokonce i absolutní svobody. Jeho básně a eseje jsou elegiemi, epitafem temných dob.

Je autorem řady básnických sbírek, mimo jiné Obrana vlků, Slepecké písmo, Furie mizení, Létající Robert, Hudba budoucnosti, Kiosk, Lehčí než vzduch, Mauzoleum, ale i vynikajících esejů (v překladu Jiřího Stromšíka vyšla kniha Eseje v roce 2008) a úvah, divadelních a rozhlasových her a televizních a filmových scénářů. Je editorem a překladatelem obsáhlé antologie světových básníků Muzeum moderní poezie.

Hans Magnus Enzensberger žije v Mnichově.

Hans Magnus Enzensberger

Evropské poručnictví

26.01.2011 Články

Esej, kterou Hans Magnus Enzensberger přednesl při převzetí Sonningovy ceny, rozbouřila hladinu veřejného mínění. Festival spisovatelů Praha obdržel od autora práva na český překlad.

Celý článek >

Hans Magnus Enzensberger

Hans Magnus Enzensberger: Básně

19.07.2010 Ukázky

Z autorského večera německého esejisty, básníka a myslitele.

Celý článek >

Hans Magnus Enzensberger

Německá legenda H. M. Enzensberger vypráví o tom, jak byl milionářem a nikdy nacistou

16.06.2010 Rozhovory

Možná tím vůbec nejexponovanějším autorem na Festivalu spisovatelů Praha 2010 byl Němec Hans Magnus Enzensberger. I v jedenaosmdesáti letech má proslulý básník, esejista a překladatel Hans Magnus Enzensberger nepopiratelný šarm. Efektně žongluje se slovy a minulostí: jednou je to nacismus, podruhé rok osmašedesátý, potřetí vlastní iluze. Tenhle výstup řídí on, nestárnoucí dandy, umělec v protikladech a piruetách.

Celý článek >

H. M. Enzensberger

Hans Magnus Enzensberger: básně ze sbírky Jed

16.02.2010 Ukázky

pro Festival spisovatelů Praha přeložil Tomáš Kafka

Celý článek >

Hans Magnus Enzensberger

Enzensberger získal Sonningovu cenu a tvrdě kritizoval Evropskou unii

12.02.2010 Články

Sonningova cena je jednou z nejvýznamnějších kulturních cen Dánského království - nejen, že je spojena s finanční odměnou 134 tisíc Euro, ale také proto, že ji od roku 1950 získala celá řada vynikajících evropských osobností, kromě dalších Winston Churchill, Günter Grass či Jürgen Habermas.

Celý článek >

Hans Magnus Enzensberger

Zpěv z potopy

08.12.2009 Ukázky

Básně vyšly v roce 1966 v překladu Josefa Hiršala.

Celý článek >

Hans Magnus Enzensberger

Korespondence dvou německých intelektuálů

11.11.2009 Články

Teprve s odstupem času si uvědomujeme, o jak odlišné osobnosti se jedná, když pročítáme vzájemnou korespondenci morálně přísného vypravěče Uwe Johnsona a esteticky a politicky smýšlejícího umělce Hanse M. Enzensbergera. Z rozhovoru u příležitosti vydání knihy pro Frankfurter Allgemeine Zeitung přeložil Josef Zlamal.

Celý článek >

H. M. Enzensberger

Hans Magnus Enzensberger se ve své nové knize baví na účet prognóz

20.08.2009 Články

Milovník matematiky a filozof Hans Magnus Enzensberger vydává novou knihu. Útlý svazek vznikl ze dvou autorových přednášek, ve kterých se Enzensberger věnuje dialogu mezi duchovními a přírodními vědami.

Celý článek >

Hans Magnus Enzensberger

H.M.Enzensberger: Sociální stát je u konce s dechem

13.08.2009 Rozhovory

Rozhovor publikovala Mladá fronta Dnes v dubnu roku 2006.

Celý článek >
CZ | EN