Archivy | Autoři | Irvine Welsh

Irvine Welsh Velká Británie    FSP 2018, 2003

Irvine Welsh


Irvine Welsh se narodil 27. září roku 1961 v Edinburghu, vedle přístavu, nedaleko hřiště svého oblíbeného fotbalového klubu. V šestnácti letech opustil školu a odjel do Londýna.

Píše skotským pouličním dialektem příběhy ze života britských punkáčů a narkomanů, které vložil do šokujícího románu Trainspotting (česky Nakladatelství Maťa: 1997), a stal se symbolem cool nálady 90. let.

Prodalo se ho přes jeden milion výtisků jen ve Spojeném království a údajně je to nejkradenější kniha v britské vydavatelské historii. Film podle knihy měl ještě větší dopad: v roce 2012 byl vybrán mezi nejlepší britské filmy posledních šedesáti let a autorovi zajistil literární slávu.

Poeta laureatus tehdejší chemické generace vydal mimo jiné Barevnej svět (1994), Extáze (1996), Sviňák (1998), Lepidlo (2001), Porno (2002) a Postelová tajemství mistrů kuchařů (2010), Heráci (2014) nebo Pohlavní životy siamských dvojčat (2016), které byly přeloženy do češtiny.

 V loňském roce měl filmovou premiéru Trainspotting 2 a opět sklidil úspěch. V dubnu 2018 Welshovi vyšel nový román Kalhoty mrtvých chlápků (Dead Men`s Trousers), jak jinak než ze světa hrdinů Trainspottingu.  A těsně před začátkem Festivalu spisovatelů Praha, v září, vyšel český překlad jeho předchozího románu Umělec na ostří nože (Omega). Text, který chystá na svůj autorský večer v Praze, přísně tají.

Irvine Welsh žije v Miami.

Irvine Welsh

Irvine Welsh v interview: Vyber si život

20.11.2018 Rozhovory

Tento článek vyšel v časopisu Šifra č. 11/2018. Publikujeme se svolením autora Milana Vidláka. 

Hlavní hvězdou letošního Festivalu spisovatelů Praha byl autor slavného Trainspottingu Irvine Welsh. Jeho ostrovtip, charisma a svobodomyslnost příjemně rozčeřila hladinu poklidného českého rybníčku. 

Celý článek >

Foto (a) Petr Machan, PWF 2003

Oheň, zlo a Trainspotting

27.09.2018 Články

Článek Radima Kopáče byl se svolením autora převzat z Lidových novin, uveřejněno 22. 9. 2018.

...
Ve středu třetího října startuje v Praze osmadvacátý ročník Festivalu spisovatelů. Spolu s brněnským Měsícem autorského čtení a pražským Světem knihy jde o největší literární akci v Čechách – od Aše po Jablunkov. Kdo vsadí na letošní téma („Živé zlo“), může od desítky hostů, kteří se představí během šesti festivalových dnů, čekat zřejmě cokoli; kdo ale vsadí na hlavní hvězdu, kterou je skotský spisovatel Irvine Welsh, autor legendárního Trainspottingu, má své jisté. 

Celý článek >

Irvine Welsh: O návratu k Trainspottingu

31.08.2018 Rozhovory

Skotský autor po 25 letech od vydání svého stěžejního románu hovoří o svém psaní, brexitu jako katalyzátoru demokratických změn a o osvěžujícím pocitu, který přináší boxování. Tento rozhovor poskytl autor deníku The Guardian.

Celý článek >

Irvine Welsh: "Čím jste starší, tím je těžší bejt hajzl."

10.04.2018 Rozhovory

Spisovatel a novinář Simon Hattenstone pořídil skvělý rozhovor s Irvinem Welshem, který publikoval na stránkách The Guardianu. V češtině právě vychází Welshův nový román Kalhoty mrtvých chlápků (Penguin 2018), na letošní podzim se připravuje také Umělec na ostří nože (The Blade Artist, u nás jej vydává Omega).

.

Celý článek >

Irvine Welsh: Heráci

14.07.2015 Ukázky

Knihu vydalo v překladu Roberta Tschorna v roce 2014 nakladatelství Argo.

Celý článek >

Irvine Welsh

Rozhovor s Irvinem Welshem

06.08.2009 Rozhovory

Britský spisovatel Irvine Welsh se proslavil už svou prvotinou Trainspotting, která s černým humorem a nářečím skotské ulice barvitě líčí živoření jedné party edinburských "heráčníků". Z filmové verze těchto povídkových příběhů si nakonec britská mládež 90. let - a nejen ta - učinila svou generační výpověď.

Celý článek >
CZ | EN