Archivy | Autoři | Ishmael Reed

Ishmael Reed Spojené státy americké    FSP 1999

Ishmael Reed

Narodil se v Chattanooze v Tennessee roku 1938 a vyrostl v sousedství dělnické třídy v Buffalu ve státu New York. Je jedním z nejvýznamnějších amerických spisovatelů, autor více než dvaceti knih všech možných žánrů, obzvláště pak černošské experimentální fikce. V roce 1970 se v jeho antologii 19 nekromancerů dneška sešlo mnoho černých spisovatelů, kteří jen zřídkakdy měli šanci objevit se ve standardních sbírkách afro-americké literatury.

Reed podnikl „metafyzický útok na představivost a přiměl nové černošské spisovatele a kritiky uniknout z ‚kulturního otrokářství‘ a rozvinout nezápadní literární vzory.“ Dvě z jeho knih byly nominovány na National Book Award a sbírka poezie Zaklínání (1972) byla navržena na Pulitzerovu cenu.

Napsal mnoho románů, mezi jinými i Pohřební čestná stráž (1967), Zkáza města Yellow Back Radio (1969), Mumbo Jumbo (1972), Bezstarostně očumovat (1986), Japonské jaro a Jak se větrá špinavé prádlo (1993). Vydal mnoho sbírek esejů, poslední The Complete Muhammad Ali (2015), je také autorem dramat a písňových textů. 

Ishmael Reed žije v Oaklandu.
CZ | EN