Archivy | Autoři | Iva Pekárková

Iva Pekárková Česká republika    FSP 2018

Iva Pekárková.


Řidička taxi, novelistka Iva Pekárková se narodila v roce 1963 v Praze. Studovala mikrobiologii a virologii na Karlově univerzitě. V roce 1985 se rozhodla k emigraci. Nejprve strávila rok v uprchlickém táboře v Rakousku a odtud se dostala do Spojených států amerických.  Zde jako každý své cti dbalý americký spisovatel vystřídala sto a jedno zaměstnání, byla mimo jiné sociální pracovnicí v jižním Bronxu, barmanka a řidička pravého newyorského žlutého taxíku. 

Po roce 1989 se vrátila do Čech, ale od roku 2006 žije zase v cizině, tentokrát v Londýně. Také zde sedla za volant jako řidička nepravého londýnského taxíku (minicab) a přivydělává si tlumočením pro krajany. Je autorkou řady románů, cestopisů, povídkových knih a blogoknih. 

Její prvotinu Péra a perutě vydalo nakladatelství '68 Publishers v Torontě v listopadu 1989. Z jejích posledních knih můžeme jmenovat černobílou zvířecí románovou trilogii Sloni v soumraku, Levhartice a Pečená zebra, soubor povídek z celého světa Beton nebo blogoknihy Postřehy z Londonistánu a Multikulti pindy jedný český mindy. Ve svých textech se nejraději zabývá vztahy a střety kultur. Její knihy byly přeloženy do několika jazyků. Na Festivalu spisovatelů Praha vystoupí v diskuzi Americký sen a představí svou novou knihu Třísky, kterou právě vydává nakladatelství Mladá fronta. 

Cover

Autogramiáda Ivy Pekárkové na PWF 2018

30.08.2018 Články

Autogramiádu Ivy Pekárkové doprovodí křest její nové knihy Třísky, která vychází  v nakladatelství Mladá fronta. Křest se uskuteční za přítomnosti Festivalu spisovatelů Praha v pondělí 8. října v 16.30 v Paláci knih Neoluxor, Václavské náměstí, Praha 1.

Celý článek >

Foto (a) Kateřina Janoušková

Iva Pekárková: Můj I. Q.

28.08.2018 Ukázky

Publikujeme ukázku z nového vydání knihy Můj I. Q. Ivy Pekárkové (Mladá fronta, 2018), která metaforicky vypovídá o rozporuplném vztahu k městu New York. 

.

Celý článek >
CZ | EN