Archivy | Autoři | Jeffrey Eugenides

Jeffrey Eugenides Spojené státy americké    FSP 2003

Jeffrey Eugenides

Jeffrey Eugenides, jehož „krátká, téměř dokonalá prvotina Sebevraždy panen zůstává věrná duchu řecké tragiky a sborového sebeobětování mladých hrdinek", se narodil v Detroitu v roce 1960.

Vystudoval Stanfordovovu univerzitu, obor angličtinu a tvůrčí psaní. Svoji první povídku uveřejnil v roce 1988. Eugenidesův první román Sebevraždy panen (The Virgin Suicides) z roku 1993 byl přeložen do více jak patnácti jazyků a zfilmován režisérkou Sophií Coppola. Jeho román Middlesex, který pokrývá celá desetiletí, se zabývá záhadou identity. Deník New York Times jej vybral jako jeden ze tří nejlepších amerických románů vydaných v roce 2002.

V roce 2009 vyšel v překladu Ladislava Nagyho román Hermafrodit (Middlesex) oceněný Pulitzerovou cenou za rok 2003. Autorův zatím poslední román vyšel v roce 2011 pod titulem The Marriage Plot (Hra o manželství, Host 2012).

Jeffrey Eugenides: Sebevraždy panen

18.11.2013 Ukázky

První román jednoho z nejoceňovanějších amerických spisovatelů současnosti vydalo v českém překladu Martiny Neradové nakladatelství Host.

Celý článek >

Jeffrey Eugenides: Hra o manželství

06.11.2012 Ukázky

Román vydalo v letošním roce nakladatelství Host v překladu Martiny Neradové.

Celý článek >

Hermafrodit

Labyrint identity

15.12.2009 Články

Jeffrey Eugenides v románu Hermafrodit obratně splétá vyprávění několika generací a vytváří tak epickou ságu přetékající paralelami. Eugenidesova kniha byla britským listem The Times zařazena mezi 100 nejlepších literárních děl uplynulých deseti let a autor za ni v roce 2003 získal Pulitzerovu cenu.

Celý článek >

Jeffrey Eugenides

Rozhovor s Jeffreym Eugenidesem

26.08.2009 Rozhovory

V českém překladu Ladislava Nagyho letos vyšla Eugenidesova bezesporu nejproslulejší kniha Hermafrodit (v originále Middlesex), za niž byl oceněn Pulitzerovou cenou pro rok 2003. Autor, s nímž se měli možnost čeští čtenáři setkat na 13. ročníku Festivalu spisovatelů Praha, hovořil s redaktorem amerického magazínu Bomb právě o tomto díle.

Celý článek >

Jeffrey Eugenides

Jeffrey Eugenides v rozhovoru pro Lidové noviny

25.03.2009 Rozhovory

Jeffrey Eugenides dosáhl obrovského úspěchu hned svou první knihou Virgin Suicides. Pak ale následovala dlouhá odmlka - Eugenides osm let nic nevydal. Až loni se objevil rozsáhlý román s těžko přeložitelným názvem Middlesex.

Celý článek >

Middlesex

Jeffrey Eugenides: Middlesex

05.03.2009 Ukázky

Za román Middlesex byl Eugenides oceněn Pulitzerovou cenou pro rok 2003.

Celý článek >

Jeffrey Eugenides

Rozhovor s Jeffreym Eugenidesem

13.01.2009 Rozhovory

Mezi hosty Festivalu spisovatelů Praha měl největší důvod k radosti americký prozaik Jeffrey Eugenides: v Praze ho totiž zastihla zpráva, že za svou knihu Middlesex právě dostal Pulitzerovu cenu. Stejnou knihu zařadil před časem prestižní deník New York Times mezi tři nejlepší romány roku.

Celý článek >
CZ | EN