Archivy | Autoři | Jidi Majia

Jidi Majia Čína    FSP 2018

吉狄馬加

.

„Nejsem tady, mé druhé já vyšlo na opačnou stranu.“

Jidi Majia je básník, jehož umění vychází z magické staré Číny – poezie divokých Chladných hor v jihozápadním Sečuánu, kde se v roce 1961 narodil.

„Přesně tak, všechna bolest je odtamtud

přesně tak, všechen smutek je odtamtud

přesně tak, i po nešťastném konci příběhu se tají dech."

Jidi Majia patří k národnosti Nuosu, hrdému etniku ukotvenému v čínské kultuře, které si vždy uchovalo svou svébytnost. Nuosuové nikdy nepřejali cizí náboženství – jejich víra vychází z mozaiky složené z každoročně se opakujících rituálů, epických příběhů o posvátných předcích a mytologie přírodních sil.

Jidi Majia je pokládán za jednoho z nejvýznamnějších čínských básníků – jeho obraznost se soustřeďuje na jedinečnost života, jeho počátku i nevyhnutelného konce.

Ze svého rozsáhlého díla bude Majia prezentovat v Praze sbírku Slova v plamenech (Dauphin) v překladu Zuzany Li a Jaromíra Typlta. 

„Poezie je žhnutí v popelu, průsvitná klenba nebes. Poezie nepřestává nacházet své lidi, provází je koloběhem života a smrti.“

.Majia je také textařem a výtvarníkem. Jsou to právě jeho ilustrace, které se staly vizuálním motivem Festivalu spisovatelů Praha 2018 s tématem Živé zlo. 

.Žije v Pekingu.

Foto (a) Jaromír Typlt

Fotoreportáž: Jidi Majia ve Fra

26.09.2018 Články

Čínský básník Jidi Majia, letošní host 28. ročníku Festivalu spisovatelů Praha,  nenavštíví tuzemsko poprvé. V březnu 2016 autor moderní poezie vystoupil v Café Fra, kde představil svou druhou sbírku v češtine Slova v plamenech v překladu Zuzana Li a Jaromíra Typlta. Jidi Majia se kromě autorského čtení bude na Festivalu spisovatelů Praha 2018 účastnit i diskuze na téma Podstata zla.

...

Celý článek >

Jaromír Typlt k poezii Jidi Majia

11.05.2018 Články

Uveřejňujeme esej, který napsal Jaromír Typlt ku příležitosti vydání výboru básní Jidi Majia Slova v plamenech (Dauphin, 2016). Celý článek >
CZ | EN