Archivy | Autoři | Jorge Volpi

Jorge Volpi Mexiko    FSP 2006

Jorge Volpi

Je autorem mnoha románů, povídek a esejů. Mezi jeho díla patří romány A pesar del oscuro silencio (1993), La paz de los sepulcros (1995) a Melancholická povaha (1996); z povídek pak Dny odplaty (o rozsahu díla Tres bosquejos del mal, 1994), Sanar tu piel amarga (1997) a El juego del Apocalipsis (2000); a z esejů La imaginación y el poder. Una historia intelectual de 1968 (1998) a z antologie mladých mexických povídkářů Día de muertos (2001).

Jeho román En busca de Klingsor (Seix Barral, 1999) získal ceny Biblioteca Breve, Deux Océans, Grinzane Cavour a cenu Cervantesova Institutu v Římě za nejlepší překlad v roce 2002. Tato novela byla publikována v devatenácti jazycích, čímž předznamenala jeho uvedení do mezinárodního povědomí. El fin de la locura (Seix Barral, 2003) je jeho zatím posledním románem.

Jorge Volpi je v současné době členem Národního systému tvůrců Mexika a stipendistou nadace J. S. Guggenheima.

„Román je jedním ze způsobů zkoumání světa.“

Jorge Volpi

Jorge Volpi: Při pátrání po Klingsorovi (předmluva)

25.01.2008 Ukázky

5. září, v den, kdy pro mě přišli, jsem byl ve svém domě na Ludwigstraße a řešil nějaké rovnice, které mi před pár týdny poslal Heisenberg. Od chvíle, kdy Hitler 20. července radiem oznámil, že pokus o atentát se nezdařil a jeho život byl, jako zázrakem, ušetřen, jsem věděl, že nemám mnoho času. Má mučivá úzkost den ze dne vzrůstala, když jsem poslouchal zpravodajství: popravení Stauffenberga a jeho nejbližších přátel, přípravy procesů u Soudního dvora a masivní vlna zatýkání, která po pokusu o atentát následovala.

Celý článek >
CZ | EN