Archivy | Autoři | Josef Topol

Josef Topol Česká republika    FSP 1998, 1995

Josef Topol

Narodil se v roce 1935 v Poříčí nad Sázavou. Patří mezi nejznámější české dramatiky; svou první hru Půlnoční vítr napsal pro divadlo E. F. Buriana, pro Národní divadlo napsal hry Jejich den a Konec masopustu, a hru Kočka na kolejích pro Krejčovo Divadlo za branou.

Od roku 1965 působil jako režisér a dramaturg Divadla za branou, jehož byl i spoluzakladatelem. V roce 1972 bylo toto divadlo zakázáno a Topolovi byla znemožněna publikační činnost. Jako signatář Charty 77 byl nucen až do roku 1989 pracovat v dělnických profesích.

Mezi jeho pozdější díla napsaná v době, kdy nesměl publikovat, patří hry Hlasy ptáků a Sbohem, Sokrate, které byly po roce 1989 uvedeny ve Vinohradském divadle a ve Stavovském divadle. Jeho Básně vydalo nakladatelství Torst v roce 1997. Topol překládá dramata A. P. Čechova a W. Shakespeara.

Josef Topol zemřel 15. června 2015.


Josef Topol: O čem básník ví

30.06.2015 Ukázky

Dramatik a básník Josef Topol po celý svůj tvůrčí život psal též texty esejistické, úvahové a vzpomínkové. S pečlivostí i zdrženlivostí sobě vlastní vždy vážil každé své slovo. Jeho texty mají povahu čehosi definitivního, trvale platného. Přítomný obsáhlý soubor esejů, úvah, komentářů, vzpomínkových textů a rozhovorů obsahuje významné eseje o poezii (Mácha, Shakespeare, Kollár), studie a úvahy o divadle, dramatu, scénografii a komentáře k vlastním hrám, texty o výtvarnících a fotografech, vzpomínkové texty a jiné drobné stati a rozhovory.

Celý článek >

Josef Topol

Rozhovor s Josefem Topolem

11.12.2008 Rozhovory

Publikováno v Hospodářských novinách 19. března 2004.

Celý článek >
CZ | EN