Archivy | Autoři | Juan Marsé

Juan Marsé Španělsko    FSP 2005

Juan Marsé

Juan Marsé se narodil roku 1933 v Barceloně. Vyšel ze skromných poměrů, původním povoláním je zlatnický dělník. Nějaký čas pracoval v Paříži, než se stal novinářem. Jeho první tvůrčí údobí nese stopy neorealismu.

Obvyklým námětem Marséových děl jsou mravní konflikty mladých hrdinů vyvolané společenským původem. V roce 1960 debutoval prózou Uzavřeni s jedinou hračkou, do povědomí španělských čtenářů vstoupil ale až o šest let později satirickým společenským románem Poslední odpoledne s Terezou. Autor v něm s krutým humorem popisuje kontakt dvou protilehlých sociálních sfér a na pozadí milostného příběhu zobrazuje konfrontaci dvou protipólů barcelonské společnosti.

Čeští čtenáři se s Marséovým dílem seznámili v roce 1977, kdy vyšla kniha Tahle tvář luny (1962, Esta cara de la luna), v roce 1987 pak vyšel v překladu Aleny Pokové román Poslední odpoledne s Terezou. Zatím poslední knihu v českém překladu vydalo nakladatelství Odeon pod názvem Kaligrafie snů (2012).

Juan Marsé je nositelem celé řady ocenění, nejvíce si však váží Národní ceny za literaturu, kterou obdržel v roce 2001 za Ještěrčí ocásky (Rabos de Lagartija).

Marsé žil a tvořil v Barceloně, kde také 19. července 2020 zemřel.

Juan Marsé (zdroj: En24)

Zemřel španělský spisovatel Juan Marsé

27.07.2020

Juan Marsé je považován za jednoho z nejvýznamnějších španělských autorů. Opakovaně byl navrhován jako kandidát na Nobelovu cenu za literaturu. Té se sice nedočkal, ale v roce 2008 získal Cervantesovu cenu. 19. července 2020 zemřel ve věku 87 let. 

Celý článek >

foto: archiv Festival spisovatelů Praha

Juan Marsé: Kaligrafie snů

24.01.2013 Ukázky

Knihu Kaligrafie snů vydalo v roce 2012 v překladu Marie Jungmannové nakladatelství Odeon.

Celý článek >

Juan Marsé

Rozhovor s Juanem Marsém

12.03.2008 Rozhovory

Španělský prozaik, publicista, autor filmových scénářů Juan Marsé (1933) ve své tvorbě spojuje realismus s parodickými a groteskními prvky , jakož i experimenty v oblasti vypravěčské techniky, někdy navazuje na tradici španělské pikareskní, rozverné literatury.

Celý článek >

Juan Marsé

Rozhovor s Juanem Marsé

30.01.2008 Rozhovory

Španělský romanopisec Juan Marsé se narodil 8. 1. 1933 v Barceloně, s níž je úzce spjato celé jeho dílo. Ve třinácti letech začal pracovat ve šperkařské dílně. První román napsal na základě dopisů, které každý den posílal své dívce z povinné osmnáctiměsíční vojenské služby v Africe (román s metaforickým názvem Uzavřeni s jedinou hračkou naznačuje, že z šedi poválečného frankistického Španělska neměli mladí jinou možnost úniku než sex; vyšel v roce 1960 a zařadil autora do proudu sociálně-kritického neorealismu).

Celý článek >

Marse, by Vojtěch Kristen

Juan Marsé: Ještěrčí ocásky

30.01.2008 Ukázky

Maminka dala Davidovi za úkol, aby ji vzbudil v půl čtvrté. Před chvílí vytáhla napuchlé nohy ze slané vody v umyvadle a teď spí v ratanovém křesle. David potichu odtáhne umyvadlo a zabalí jí nohy do ručníku. Než vstane, vezme ji za ruku a přesvědčí se, jestli spí opravdu tvrdě, pak jí velmi opatrně obejme kolena a opře si tvář a ucho o mámino břicho.

Celý článek >

Juan Marsé

Neměli jsme hračky, zato jsme si vyprávěli

23.12.2007 Rozhovory

Juan Marsé a František Cinger na Festivalu spisovatelů Praha 2005

Celý článek >
CZ | EN