Archivy | Autoři | Ko Un

Ko Un Jižní Korea    FSP 2002

Ko Un

 

Ko Un, nejvýznamnější současný korejský básník, se narodil v Kunsanu roku 1933, kdy byla Korea pod nadvládou Japonska. V mládí toužil být „japonským císařem", později se moudře rozhodl stát „malomocným básníkem" po vzoru mistra Han Ha-una. Allen Ginsberg řekl, že „Ko Un je kombinací buddhistického znalce, vášnivého politického volnomyšlenkáře a přírodozpytného historika".

 

Ko Un začal psát poezii v roce 1945, během korejské války se stal praktikujícím buddhistou, putoval zemí, meditoval a žil z milodarů. V roce 1963 buddhistickou komunitu opustil a po několika duchovních krizích se počátkem sedmdesátých letech zapojil do zdánlivě nekonečného boje za lidská práva v Koreji, jehož výsledkem bylo nejen jeho zatčení, ale i kniha básní Květy okamžiku.

 

Ko Un je živelným autorem rozsáhlého díla, jež zahrnuje padesát sbírek básní, které jejich autor píše, jako by je dýchal.

 

„Jestli někdo po mé smrti otevře můj hrob, nenajde ho plný kostí, ale básní, které jsem tam potmě napsal. Jsem příliš posedlý poezií?"

 

Ko Un žije v Ansongu v Jižní Koreji.

 

Ko Un

Ko Un: Mé jediné jméno je básník

14.02.2011 Texty

s Ko Unem v Soulu hovořila Ivana Bozděchová

Celý článek >

Ko Un

Ko Un: Poetická revoluce

31.03.2009 Články

Revoluce je stav, který patří k mládí, a v osudu každého básníka sehraje svou roli. Poezie je revoluce duše, která vybuchuje uvnitř člověka a prudce vyráží do jeho okolí.

Celý článek >
CZ | EN