Archivy | Autoři | Lian Yang

Yang Lian Čína    FSP 2009

Yang Lian

„Kdykoli přiznáš porážku – sestoupíš o další patro níž.“

Básník a literární kritik Yang Lian se narodil roku 1955 ve švýcarském Bernu, kde jeho rodiče působili jako čínští diplomaté. Dětství strávil v Pekingu – v srdci kulturní revoluce – a psát začal na venkově, kde musel v rámci převýchovy kopat hroby.

„Básník může postupovat jen od jednoho slova ke druhému – od jedné masky ke druhé – jako neviditelná bytost, která je věčně na pouti.“

Po návratu do Pekingu se Yang Lian sdružil s dalšími mladými opozičními básníky, kteří publikovali své verše v literárním časopise Dnes (Ťin-tchien), jako odnož textů vylepovaných na Zdi demokracie. Úřední autority označily jejich obnaženost ducha za poezii nejasnou – zastřenou – a vydaly na Yang Liana zatykač.

„Visel jsem z nebe hlavou dolů“ – Yang Lian totiž zůstal na Novém Zélandu – zbaven čínského občanství a proskribován po událostech na Náměstí Nebeského klidu v červnu 1989.

V současné době žije Yang Lian se svou manželkou, spisovatelkou Liou Jo Jo, v Londýně.

Yang Lian

Yang Lian: Básně

22.11.2010 Ukázky

Verše básníka a literárního kritika Yang Liana, který se českému publiku představil již loni na 19. ročníku Festivalu spisovatelů Praha, vyšly v překladu Olgy Lomové v novém čísle revue Souvislosti.

Celý článek >

Yang Lian

Yang Lian: Násilí v lese

09.03.2009 Ukázky

z čínštiny přeložila Lucie Olivová

Celý článek >
CZ | EN