Archivy | Autoři | Mahi Binebine

Mahi Binebine Maroko    FSP 2014

Kdo by si byl pomyslel, že tento bývalý učitel matematiky bude jednoho dne patřit k brilantním prozaikům, ceněným i pro básnické kvality?

Narodil se v Marrákéši v roce 1959 a tam také v současné době žije. Napsal šest novel a patří k nejpřekládanějším současným marockým autorům.

Zabývá se existenciálními tématy, vlastní současnému světu: vyhoštění, útěku, náboženskému extremismu i hledání vlastní identity.

Exaktní vědy studoval v Paříži, žil v New York a Madridu. Píše ve francouzštině.

Věnuje se paralelně psaní i malbě, relativně nedávno i sochařství. Guggenheimovo muzeum v New Yorku zakoupilo několik jeho děl. Připravuje výstavu v pařížském Centre Pompidou.

Mezi jeho literární díla náleží například: Kanibalové (Cannibales, Fayard 1999), Stín básníka (L´Ombre du poète, Stock 1997) nebo Spánek otroka (Le Sommeil de l´esclave, Stock 1992). Za román Hvězdy ze Sidi Moumen (v angličtině vyšlo pod názvem Horses of God) obdržel cenu arabského románu „Mamounia“ a příběh byl úspěšně zfilmován. Kniha vyjde v září 2014 v nakladatelství Martina Vopěnky Práh v překladu Jany Petrové.

Právě tento slavný román připravuje k vydání nakladatelství Práh u příležitosti autorova vystoupení v Praze.

 

Rozhovor s Mahi Binebinem

28.07.2014 Texty

Rozhovor s marockým spisovatelem a malířem odvysílala v únoru 2010 TV5 Monde v pořadu L'invité (Host). Rozhovor vedl novinář Patrick Simonin.

Celý článek >

Mahi Binebine: Hvězdy ze Sidi Moumen

27.03.2014 Texty

Marocký spisovatel Mahi Binebine slavil v minulém roce úspěch v anglicky mluvících zemích s překladem svého románu Hvězdy ze Sidi Moumen (v angličtině vyšla kniha pod názvem Horses of God). Kromě nadšených ohlasů v tisku si vysloužila cenu anglického Pen klubu za překlad do angličtiny.

Celý článek >
CZ | EN