Archivy | Autoři | Mahi Binebine

Mahi Binebine Maroko    FSP 2020, 2014

Mahi Binebine

...

Mahi Binebine má univerzální talent. Věnuje se psaní, ale proslavil se i jako malíř a sochař. Jeho obrazy jsou v expozici Guggenheimova muzea v New Yorku. 

Poprvé se jeho jméno v kontextu české kultury objevilo v roce 2014, když se zúčastnil Festivalu spisovatelů Praha věnovanému Maroku. Představil svůj úspěšný román a zároveň film Hvězdy ze Sidi Moumen (Les étoiles de Sidi Moumen, Flammarion), který k této příležitosti vyšel v nakladatelství Práh v překladu Jany Petrové. Divadelní dramatizace silného příběhu ztvárňujícího náboženský fundamentalismus se později ujal režisér Jakub Čermák z divadla Feste.

Mahi Binebine se narodil v Marrákéši v roce 1959 a tam také stále žije. Vystudoval v Paříži matematiku, žil v New York a Madridu. Napsal deset románů a patří k nejpřekládanějším současným marockým autorům. Píše ve francouzštině.

Mezi jeho literární díla také náleží: Kanibalové (Cannibales, Fayard 1999), Stín básníka (L´Ombre du poète, Stock 1997) nebo Spánek otroka (Le Sommeil de l´esclave, Stock 1992). Zabývá se existenciálními tématy vlastními současnému světu: imigrací, náboženským extremismem, ale i hledáním vlastní identity.

V posledních dvou letech vydal další úspěšné romány. Patří mezi ně Králův šašek (Le fou du Roi, 2017) a Ulice odpuštění (Rue du Pardon, 2019), za kterou v letošním roce získal prestižní cenu Méditerranée, každoročně udílenou autorům z oblasti Středomoří. Tyto romány představí v Praze. 

Rozhovor s Mahi Binebinem

28.07.2014 Texty

Rozhovor s marockým spisovatelem a malířem odvysílala v únoru 2010 TV5 Monde v pořadu L'invité (Host). Rozhovor vedl novinář Patrick Simonin.

Celý článek >

Mahi Binebine: Hvězdy ze Sidi Moumen

27.03.2014 Texty

Marocký spisovatel Mahi Binebine slavil v minulém roce úspěch v anglicky mluvících zemích s překladem svého románu Hvězdy ze Sidi Moumen (v angličtině vyšla kniha pod názvem Horses of God). Kromě nadšených ohlasů v tisku si vysloužila cenu anglického Pen klubu za překlad do angličtiny.

Celý článek >
CZ | EN