Archivy | Autoři | Michael McClure

Michael McClure Spojené státy americké    FSP 2008

Michael McClure

Beatník; básník, dramatik a romanopisec Michael McClure se narodil 20. října roku 1932 v Marysvillu v Kansasu. První autorské čtení podobně jako Allen Ginsberg a řada dalších beatníků uskutečnil v legendární Six Gallery. McClure se stal inspirací pro jednu z postav Kerouacova románu Big Sur. Debutoval v roce 1956 sbírkou Passages. I další básníkova lyrika je inspirována přírodou, především její divokostí. Svůj zájem ale obrací i k animální složce, která je v každém člověku potlačena společenskými konvencemi.

McClurova žánrově rozsáhlá tvorba zahrnuje divadelní hry, autobiografické prózy, sbírky esejí a proslavil se jako autor muzikálů. Jeho kontroverzní hra The Beard vyprovokovala mnohé spory s konzervativní americkou cenzurou, stejně tak jako jeho přátelství s lídrem skupiny The Doors, Jimem Morrisonem. Také z přátelství s Rayem Manzarkem vzniklo mnoho slavných projektů. McClurova umění si vážila i legendární zpěvačka Janis Joplin, interpretace jeho písně "Mercedes Benz" je nezapomenutelná.

McClure se může pochlubit množstvím prestižních cen, nejvíce si však cení, že stál při zrodu Beat Generation a významně ovlivnil vývoj moderní poezie. Je vedle Lawrence Ferlinghettiho a Garyho Snydera poslední žijící legendou hnutí, které zrevolucionalizovalo americké myšlení. 
Michael McClure žije v Oaklandu.
CZ | EN