Archivy | Autoři | Natalia Gorbaněvská

Natalia Gorbaněvská Rusko    FSP 2008

Natalia Gorbaněvská

Natalia Gorbaněvská se narodila roku 1936 v Moskvě. Básnířka, překladatelka a nekompromisní ohhájkyně lidských práv byla jednou z osmi demonstrujících, kteří 25. srpna 1968 na Rudém náměstí protestovali proti sovětské okupaci Československa. Zatčena nebyla jen proto, že s sebou měla své tříměsíční dítě. Své přátele však nadále podporovala a o soudním procesu později vydala zprávu v publikaci Rudé náměstí v poledne.

V roce 1969 byla i ona uvězněna a umístěna ve vězeňské psychiatrické léčebně v Moskvě a Kazani. Po třech letech byla propuštěna a roku 1975 emigrovala do Paříže, kde začala vydávat své verše a editovat texty pojednávající o porušování lidských práv v Sovětském svazu.

„A není tu vůbec nic – ani strach,
ani strnulost před popravčím.
Pokládám hlavu na špalek
jako na rameno náhodného milence.“

Poezie Natalie Gorbaněvské přesahuje politiku. Její milostná lyrika připomíná „starou ruskou mystiku znovuvzkříšení skrze utrpení – je to poezie bolesti, samoty, odloučení, zoufalství, neštěstí hrozícího i přítomného“.

Natalia Gorbaněvská je první laureátkou Ceny Spirose Vergose za svobodu projevu, udělenou Festivalem spisovatelů Praha v roce 2008.

Natalia Gorbaněvská zemřela 29. listopadu v Paříži.

 

Natalia Gorbaněvská: Poledne

26.08.2013 Ukázky

Kniha vydal Torst a Ústav pro studium totalitních režimů v překladu Milana Dvořáka.

Celý článek >

Natalia Gorbanevskaya

Patnáct minut, které stály za to

21.08.2008 Články

Za vaši a naši svobodu. Transparent, který agenti KGB před čtyřiceti lety vyrvali z rukou osmi osamělých demonstrantů na Rudém náměstí, předznamenal do té doby neslýchanou vlnu odporu, která se v srdci komunistické říše zvedla proti okupaci Československa.

Celý článek >

Natalia Gorbaněvská

Rozhovor s Natalií Gorbaněvskou

12.08.2008 Rozhovory

Ruská básnířka, překladatelka, editorka, vůdčí osobnost obránců lidských práv se 25. srpna 1968 na moskevském Rudém náměstí zúčastnila demonstrace proti okupaci Československa. O rok později byla zatčena, uvězněna a označena za duševně chorou. Jen díky mezinárodní solidaritě byla propuštěna a od roku 1975 žije v Paříži

Celý článek >

Natalia Gorbaněvská

Jurský park v poledne

13.05.2008 Články

Konečně, říkal jsem si, konečně! Čekal jsem na to celý život! Už od dětství, které jsem prožil v prostředí ruských emigrantů v Londýně, jsem slýchal o legendárním protestu v roce 1968, kdy osm disidentů s nasazením života demonstrovalo na Rudém náměstí proti sovětské invazi do Československa. Z 250 milionů občanů sebralo odvahu pouhých osm. „Očistili naše svědomí,“ říkali mi rodiče, „přesvědčili mě, že existuje i jiná cesta,“ říkali jejich přátelé, „byl to začátek konce Sovětského svazu“.

Celý článek >

Natalia Gorbanevskaya

Natalia Gorbaněvská: Co mi utkvělo z demonstrace

10.05.2008 Články

Den předtím pršelo. V neděli už od rána svítilo slunce a bylo krásně. Jela jsem s kočárkem kolem hrazení Alexandrovského sadu a lidí tam bylo tolik, že jsem musela sjet z chodníku do ulice. Malý klidně spal, u nohou měl tašku s náhradními kalhotkami a plínkami. Pod matrací jsem vezla dva transparenty a československou vlajku. Říkala jsem si, že pokud mi transparenty nikdo nesebere, připevním je po stranách kočárku a vlajku ponesu v ruce.

Celý článek >

Natalia Gorbanevskaya

Natalia Gorbaněvská: Najisto jsme věděli, že umřeme ve vězení

06.03.2008 Pražské jaro

„Rozum často matněl, avšak nezhasínal zcela." (Hegel)

Celý článek >
CZ | EN