Archivy | Autoři | Robert Crumb

Robert Crumb Spojené státy americké    FSP 2009

Robert Crumb

„Všichni máme v hlavě spoustu kravin. Kreslířem komiksů se může stát každý, kdo umí kreslit. A jak řekl Groucho Marx: Kdybysme si navzájem viděli do hlavy, skončíme všichni v base.“

Robert Crumb – otec undergroundového komiksu, obecně znám jako R.Crumb – se narodil roku 1943 ve Filadelfii. Je pochvalně přirovnáván k Brueghelovi, odsuzován jako misogyn, obhajován feministkami a zvěčněn v dokumentárním filmu „Crumb“. Především však je považován za jednoho z nejprovokativnějších a nejobratnějších komiksových kreslířů druhé poloviny dvacátého století.

V roce 1968 převedl bluesový riff Keep on truckin’ slepého kytaristy Blind Boy Fullera ve svém komiksovém časopise Zap Comix do kreslené podoby – zpùsobil senzaci a navždy obohatil americkou duši o nový slogan. Spolu se sexem a drogami vnesl do amerického humoru existenciální absurditu – jako „ulítlej americkej Hogarth“.

Komiksy Kocour Fritz, Pan Přirozený, Ďábelská holka a Velká zadnice – „co si budem povídat, o chytrou hlavu zakopnete na každým rohu, ale taková pěkná, macatá, ženská zadnice“ – patří k jeho nejúspěšnějším hitům, stejně jako obálka elpíčka Janis Joplin Cheap Thrills.

„Poctivě se snažím vypořádat se všema svejma obsesema a tím, jak to ve mně bublá. Musím to dostat ven – mám pekelný nutkání vyrazit s tím na veřejnost – všechny je tam najdete.“

Robert Crumb žije se svou ženou – kreslířkou Aline Kominsky-Crumb – ve Francii.

Robert Crumb a Aline Kominsky Crumb

Crumbovi, legendy komiksu

30.06.2009 Rozhovory

Zatímco Robert Crumb se proslavil v 60. letech komiksy určenými pro generaci hippies, jeho žena Aline Kominsky Crumbová patřila o několik roků později k prvním autorkám ženského komiksu. Dnes spolupracují mimo jiné s prestižním časopisem New Yorker.

Celý článek >

Crumbův kocour Fritz

Kocour Fritz u zrodu undergroundové popkultury

11.05.2009 Články

Příznačný způsob, jakým kreslil Robert Crumb kocoura Fritze, měl obrovský vliv na mnoho populárních evropských kreslířů.

Celý článek >

Robert Crumb

Crumbova „skandální“ satira Bible

15.04.2009 Články

Americký komiksový král Robert Crumb ohlásil, že právě dokončil svůj komiks, na němž pracoval několik let. Kreslíř komiksů přišel s vizí, ve které ztvárňuje první knihu Bible jako podvratný a výpravný celek.

Celý článek >

Robert Crumb_Interview in The Guardian

Rozhovor s Robertem Crumbem

15.12.2008 Rozhovory

Kontroverzní americký umělec Robert Crumb si v National Film Theatre povídá o svých komiksových postavách, acidových dnech, existencialismu a šrafování s kreslířem Guardianu Stevem Bellem. Na jevišti se k nim připojí i Crumbova manželka Aline Kominski-Crumb a Peter Poplaski.

Celý článek >

Robert Crumb_Telling Myself

Robert Crumb: O sobě

12.12.2008 Články

text přeložil Petr Mayer

Celý článek >

Robert Crumb

Crumb jako exponát?

06.11.2008 Články

Na Festivalu spisovatelů Praha 2009

Celý článek >
CZ | EN