Archivy | Autoři | Roberto Calasso

Roberto Calasso Itálie    FSP 1999

Roberto Calasso

Roberto Calasso se narodil v roce 1941 ve Florencii. Po studiích v Římě začal v roce 1962 pracovat pro významné italské vydavatelství Adelphi Edizioni v Miláně. Jeho dílo lze bez nadsázky nazvat portrétem lidské mysli. „Hrdinové nám pomáhají dělat první krůčky za hranice nutnosti: do nebezpečné říše vzdoru, prohnanosti, klamu, umění.“ V knize The Ruin of Kash (1983) se vydává po stopách zrození moderního světa z trosek světa starého. „Je to příběh proměny jednoho světa v druhý, proměny jednoho řádu v druhý - a zároveň příběh zániku obou.“

The Marriage of Cadmus and Harmony (1988), které je syntézou motivů řecké mytologie, získalo v roce 1991 prestižní cenu Prix Veillon a v roce 1992 cenu Prix du Meilleur Livre Etranger. Ka (1996) je pohledem na indiánskou kulturu. "Poznání bohů sice přináší ztrátu úcty k nim, ale hýbe dějinami." Jeho poslední dílo je Il Cacciatore Celeste (2016), téměř všechny jeho předchozí knihy (celkem 15) byly přeloženy do angličtiny. 

Roberto Calasso žije v Miláně.

Roberto Calasso

Rozhovor s Robertem Calassem

31.03.2009 Rozhovory

Z pěti doposud vydaných knih tohoto italského mytografa dvě přímo vyprávějí mýty. Titul s názvem Ka mýty indické a dílo nazvané Svatba Kadma a Harmonie se věnuje mytologii řecké. Právě tuto knihu vydalo nakladatelství Mladá fronta.

Celý článek >

Roberto Calasso

Roberto Calasso: Zásnuby Kadma a Harmonie

12.01.2009 Ukázky

To všechno se nikdy nestalo, ale vždycky bylo.
Salustius, O bozích a o světě

Celý článek >
CZ | EN