Archivy | Autoři | Salman Rushdie

Salman Rushdie Indie    FSP 2001

Salman Rushdie

Salman Rushdie se narodil roku 1946 v Bombaji, odkud přesídlil roku 1961 do Velké Británie. Je autorem sedmi románů vyznamenaných řadou literárních cen, mezi něž patří Děti půlnoci (Booker Prize), Hanba, Satanské verše (Whitbread Prize), Maurův poslední vzdech a Zem pod jejíma nohama. Kromě toho vydal sbírku povídek Východ, Západ a tři knihy reportáží, esejů a filmové kritiky Úsměv jaguára, Pomyslné domovy a Čaroděj ze země Oz.

V roce 1989 odsoudil ájatolláh Chomejní za údajně rouhavé Satanské verše jejich autora k smrti, a Rushdie byl nucen uchýlit se na utajené místo pod ochranu britské vlády. V následujících letech se Chomejního zabijákům podařilo zavraždit překladatele Rushdieho díla do japonštiny a zranit italského překladatele a norského vydavatele. V roce 1998 vyhověl Írán tlaku Velké Británie a klatbu zrušil. "Co je vlastně svoboda slova? Nesmíme-li nikoho pohoršit, žádná svoboda slova není." Satanské verše vyšly v českém překladu v roce 1994 a druhé vydání pochází z roku 2015.

Za román Děti půlnoci získal v roce 2008 Rushdie Booker of Bookers - ocenění pro nejlepší román za prvních 25 let existence Bookerovy ceny. Do češtiny byl v roce 2008 také přeložen jeden z posledních Rushdieho románů nazvaný Klaun Šalimar.

V současné době žije Salman Rushdie v New Yorku.

 

foto © Festival spisovatelů Praha

Rushdie Salman: Luka a Oheň života

16.01.2014 Ukázky

Rodinu vypravěče fantastických příběhů Rašída Chalífy ze země Álifbái postihne neštěstí, když věhlasný umělec neočekávaně upadne do spánku tak hlubokého, že jej není možné vzbudit. Aby jeho mladší syn Luka - obávající se, že na tragédii nese přímou vinu - otce zachránil, musí se nejen vydat do neznámého Kouzelného světa, o jehož existenci neměl dosud tušení...

Celý článek >

zdroj: wikipedia

Rushdie Salman: Čarodějka z Florencie

20.08.2013 Ukázky

Knihu vydalo nakladatelství Paseka v roce 2010. Z angličtiny přeložil Pavel Dominik.

Celý článek >

Salman Rushdie: Joseph Anton

19.11.2012 Ukázky

Vzpomínkovou knihu vydala v roce 2012 Paseka. Přeložili Lukáš Nový a Barbora Punge Puchalská.

Celý článek >

Salman Rushdie

Salman Rushdie: Cítím se věčným emigrantem

01.04.2009 Rozhovory

Publikoval deník Svoboda 13. dubna 2001.

Celý článek >

Salman Rushdie

Salman Rushdie: Včelař (1. kapitola)

17.02.2009 Ukázky

Z anglického originálu The Ground Beneath Her Feet ukázku přeložil Pavel Dominik.

Celý článek >

Salman Rushdie

Rozhovor se Salmanem Rushdiem

10.02.2009 Rozhovory

Salman Rushdie strávil na Festivalu spisovatelů Praha dva hektické dny: stihl několik oficiálních i neoficiálních návštěv, besedu, autorské čtení i tiskovou konferenci. Přestože jej na každém kroku provázela bezpečnostní služba, která i české novináře prověřovala detektorem kovu, Rushdie sám se zvýšeným opatřením bránil s tím, že ani doma již ochranu nepotřebuje. A zatímco hollywoodské filmové hvězdy v Praze s novináři obvykle odmítají komunikovat, Rushdie jako jedna z mála skutečných hvězd literárních si na rozhovor čas našel.

Celý článek >

Salman Rushdie

Rozhovor se Salmanem Rushdiem

11.01.2009 Rozhovory

Se spisovatelem hovořil reportér Global Viewpointu Nathan Gardels.

Celý článek >
CZ | EN