Archivy | Autoři | Tom Sandqvist

Tom Sandqvist Švédsko    FSP 2007

Tom Sandqvist

Profesor, spisovatel a literární vědec Tom Sandqvist promoval na universitě v Helsinkách v roce 1979. Ve studiu poté pokračoval na univerzitě ve švédském Lundu, kde roku 1988 obhájil svou doktorskou práci o teorii mimimalismu a jeho vlivu na americkou estetiku.

Sandqvist působil jako kritik ve Finsku i ve Švédsku, kde taképracoval jako kurátor Švédských putovních výstav a posléze jakoprofesor teorie umění a historie myšlení na Akademii umění veStockholmu a v Umeå.

O současném umění, filosofii a estetice napsal Sandqvist několikknih a studií. Ve své doposud poslední knize Dada East (MIT Press 2006)pojednává o neznámých rumunských kořenech Dada. Ukazuje, že Dadanevzniklo přímo v curyšských literárních salonech, ale vyrůstá z živéumělecké tradice východní Evropy, především Rumunska, již do Švýcarskapřivezla skupina rumunských modernistů.

Tom Sandqvist žije a pracuje střídavě v Lidu, Nyköpingu a Stockholmu.

Tom Sandqvist

Tom Sandqvist a Michael March

22.12.2007 Rozhovory

Na čtyřech kolech mezi Nyköpingem a Lidem, Švédsko

Celý článek >

Dada

Tom Sandqvist: Slovo, které vede myšlenky na lov

08.04.2007 Dada East?

Dada – zde máte slovo, které vede myšlenky na lov: každý měšťák je tak trochu dramatik, vymýšlí všelijaké projevy, místo aby předložil postavy přiměřené úrovni své inteligence. První myšlenka, která napadne tyto lidi, je svou povahou bakteriologická: zjistit její etymologický nebo alespoň historický či psychologický původ. Tristan Tzara 1918

Celý článek >
CZ | EN