Archivy | Autoři | Vassilis Vassilikos

Vassilis Vassilikos Řecko    FSP 2006

Vassilis Vassilikos

Vassilis Vassilikos se narodil v roce 1933 v Kavale. Vystudoval právo na univerzitě v Soluni a pracoval jako novinář v Athénách.

Kvůli svým politickým aktivitám během šedesátých let byl donucen režimem plukovníka Papadopoulose odejít do exilu. Působil ve Francii a v Itálii. Později jej profese zavedla také do New Yorku a západního Berlína.

Je autorem více než sta literárních děl, patří mezi ně romány, povídky, eseje, básně a divadelní hry. Slávu mu přinesl politický román Z (publikován v roce 1967 v Paříži), zachycuje komplikované období poválečného života v Řecku. Byl přeložen do dvaatřiceti jazyků (včetně překladu českého) a zfilmován režisérem Costa-Gavrasem v hlavní roli s Yvesem Montandem. Z dalších děl jmenujme: ...And Dreams are Dreams a The Few Things I Know About Glafkos Thrassakis.

Po pádu vlády plukovníků se vrátil do Athén, aby se podílel na procesu demokratizace řecké společnosti. Od září roku 1996 zastupoval její zájmy v organizaci UNESCO v Paříži.

Vassilis Vassilikos

Vassilis Vassilikos: Ztracená žena a postel plná dolarů

05.08.2009 Ukázky

Přeložila Ivana Bozděchová

Celý článek >

Vassilis Vassilikos, Vassilis Vassilikosv

Rozhovor s Vassilisem Vassilikosem

30.03.2009 Rozhovory

publikovala Mladá fronta Dnes v červnu roku 2006

Celý článek >

Vassilis Vassilikos

Vassilis Vassilikos: To málo, co vím o Glafkosi Thrassakisovi

24.01.2008 Články

Toto pojednání, které by se mohlo jmenovat To málo, co vím o Glafkosi Thrassakisovi, si nečiní nároky na dosažení konečného cíle, takové pátrání totiž končí až badatelovou smrtí.

Celý článek >

Vassilis Vassilikos

Vassilis Vassilikos: Povídky taxikářů

24.01.2008 Ukázky

Vše je dobré. Vše je krásné. Pondělí ráno a svět se otevírá, setkání slunce a síly. Město překypuje zdravím a životem. I já uvnitř překypuji jako město.

Celý článek >
CZ | EN