Archivy | Autoři | Vénus Khoury-Ghata

Vénus Khoury-Ghata Libanon    FSP 2020

Vénus Khoury-Ghata.

.

Venus Khoury-Ghata prožila výjimečný život. V mládí ji proslavila krása, ale následovala svůj literární talent. Za svou tvorbu získala ve Francii řadu poct, mezi jinými Goncourtovu cenu za celoživotní dílo a Hlavní cenu Francouzské akademie za poezii. Pochází však z Libanonu. Své dětství prožila částečně v Beirutu a částečně v horské vesnici Bšarré, kde se v roce 1937 narodila. Magické horské místo už proslavil slavný libanonský básník a malíř Chalíl Džibrán. Prostředí vesnice, divoká krása hor, ale i rodinné nesváry, které zraňovaly její srdce, jí byly inspirací. Do roku 1972 žila v Beirutu. První manželství ji materiálně zajistilo, ale osud ji spojil s francouzským lékařem Jeanem Ghatou a v roce 1972 se odstěhovala do Paříže. Ačkoli píše francouzsky, Francie se nikdy nestala domovem jejích příběhů. Všechny své práce situuje do arabského světa kolem Středozemního moře. Najdeme v nich příběhy krásy, lásky, tragické osudy žen pod tlakem náboženských zákonů, dennodenní smrt Libanonské občanské války.  Do světa jejích postav vstupují i události z jejího pozoruhodného života.

 

Již v mládí byla ovlivněna Baudelairem a ten poznamenal i její první sbírku básní Nedokončené tváře z roku 1966.  Její literární myšlení bylo ovlivněno magickým realismem Gabriela Garcíi Márqueze. Od té doby vydala 40 knih, sbírek poezie i románů. Za sbírku Stíny a jejich křik získala Apollinairovu cenu. O Venus Khoury Ghata měla vždy zájem významná francouzská nakladatelství, od Saint Germain des Prés, Flammarion, až po Gallimard.

Vénus Khoury-Ghata

Vénus Khoury-Ghata: Mé postavy se mne stále dožadují

24.04.2020

      

Vénus Khoury-Ghata se narodila v Libanonu, ale žije v Paříži. Vydala 40 knih prózy a poezie. Za svá díla získala ve Francii řadu poct, mezi jinými Goncourtovu cenu za celoživotní dílo a Hlavní cenu Francouzské akademie za poezii. V češtině z jejího díla vyšel dosud jen jediný román, Sedm kamenů pro cizoložnou ženu.

Celý článek >
CZ | EN