Archivy | Autoři | Wesley Lowery

Wesley Lowery Spojené státy americké    FSP 2017

Žurnalista s břitkým úsudkem Wesley Lowery, znalý života na ulici, získal v roce 2016 se svým týmem z Washington Post Pulitzerovu cenu v kategorii Národní zpravodajství za vytvoření databáze Fatal Force – jedinečné databáze, která zaznamenává policejní střelbu v celé USA.

Zdá se, že Wesley Lowery byl všude a hovořil s každým. Podle Junota Díaze – Loweryho zničující zpráva z první linie v jeho první knize Všechny nás zabít nemohou (They Can’t Kill Us All) „strhává Americe peřinu z hlavy a odhaluje nepřátelské odmítání, úděsné rasové konstrukce a logiky, které činí nespravedlivou smrt mladých, černých občanů nejen možnou, ale i nevyhnutelnou“.

„Jako úvod do hnutí Na černých životech záleží a jako meditace o smrtelném sevření americké duše bílou nadvládou je Všechny nás zabít nemohou základní četbou.“

Wesley Lowery se narodil v roce 1990 ve Woodbridge v New Jersey a na žurnalismus upřel své zraky již v útlém věku – spolupracuje s Los Angeles Times, Boston Globe a Washington Post. Nedávno obdržel od Los Angeles Times cenu Christophera Isherwooda za autobiografickou prózu. 

Wesley Lowery žije ve Washingtonu, D.C.

Wesley Lowery

Vzpoura je jazykem nevyslyšených

07.07.2020

Wesley Lowery se celoživotně zabývá problémy Afroameričanů. Za své články pro deník Washington Post byl odměněn Pulitzerovou cenou. V roce 2017 navštívil Festival spisovatelů Praha jako host. Hovořil o Jamesi Baldwinovi a hnutí Black Lives Matter, kterého je Lowery součástí. Autorův nejaktuálnější článek přebíráme ve zkrácené verzi z časopisu The Atlantic.


Celý článek >

Wesley Lowery

Americká policie zastřelí tři lidi denně, většímu riziku úmrtí čelí černoši, říká držitel Pulitzera

07.05.2017

Obecní a státní policie ve Spojených státech nemusí poskytovat federální vládě žádné údaje, proto neexistovaly ucelené statistiky policejní střelby, a to jsme považovali za nepřijatelné, říká americký novinář Wesley Lowery. S kolegy z deníku The Washington Post získal v roce 2016 Pulitzerovu cenu za sestavení databáze případů policejní střelby v předchozím roce. Vyplývá z ní, že američtí policisté zastřelí v průměru tři lidi denně. Podle něj data ukázala, že strach mladých černochů z policie je v USA oprávněný, protože čelí nepřiměřenému riziku, že je policisté zabijí.

Celý článek >
CZ | EN