Archivy | Autoři | Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli Turecko    FSP 2011

Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli - folkový zpěvák, skladatel, filmový režisér a spisovatel - se narodil roku 1946 v Ilgunu. Jeden z nejvšestrannějších současných tureckých umělců je nejen aktivním politikem a poslancem tureckého parlamentu, ale pravidelně přispívá svými články do listu Vatan, koncertuje s Mikisem Theodorakisem a cestuje po světě jako vyslanec dobré vůle OSN.

Během převratu v roce 1971 byl Zülfü Livaneli držen ve vojenském vězení a roku 1984 se po letech strávených v exilu ve Stockholmu, Paříži a Aténách vrátil zpátky do Turecka.

„V téhle zemi sebou všichni navzájem pohrdají. Kde jinde najdete v novinách tolik útoků a pomluv? Intelektuálové jsou třída sama pro sebe. Živí v sobě nesnášenlivost a nepřátelství, jejich rozhovory jsou plné posměšků, zášti a zlomyslnosti."

Zülfü Livaneli je autorem řady prozaických děl: Dítě na Arafatu, Oslněné oči zmije, Štěstí, Diktátor a klaun, Paměť sněhu, Hovory s Gorbačovem o revoluci, Leylin dům.

Zülfü Livaneli žije v Istanbulu.

Zülfü Livaneli: Serenáda

11.02.2013 Ukázky

Knihu tureckého spisovatele vydalo v roce 2013 v překladu Tomáše Laněho nakladatelství Mezera.

Celý článek >

Zülfu Livaneli

Zülfü Livaneli: Turecko je jedinou demokracií v islámském světě

03.05.2011 Rozhovory

Zülfü Livaneli je doma v Turecku jednou z nejpopulárnějších osobností veřejné scény - ať už pro svoje politické angažmá, svoji hudbu, své romány nebo své filmy. Knihy tohoto renesančního člověka vyšly v třiceti jazycích světa a i v češtině jednu máme - román Štěstí.

Celý článek >

Zülfü Livaneli v Praze, foto Petr Machan, PWF 2011

Zülfü Livaneli: Štěstí

03.05.2011 Texty

pro Festival spisovatelů Praha přeložil Tomáš Laně

Celý článek >

Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli: Krutost nikdy nekončí

23.03.2011 Texty

v rozhovoru s Michaelem Marchem

Celý článek >

Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli: Štěstí

11.02.2011 Texty

 

z kapitoly Archa Noemova

Celý článek >
CZ | EN