Archivy | Autoři | Adonis

Adonis Sýrie    FSP 2009

Adonis

Nejvýznamnější současný arabsky píšící básník Adonis, vlastním jménem Ali Ahmed Saïd Esber, se narodil roku 1930 v Al Qassabinu v Sýrii. Jeho poezie, provokující obsahem a okouzlující stylem, je v arabském světě vnímána velmi rozporuplně, byť její autor, díky svému nevšednímu jazyku, představivosti a vypravěčskému umění, sehrál v arabské literatuře doslova revoluční roli.

Adonis byl už od dětství veden k literatuře a poezii svým otcem a v roce 1947, po náhodném setkání se syrským prezidentem, který byl uchvácen mladíkovými verši, odešel z rodné vesnice na Syrskou univerzitu v Damašku, kde získal doktorát z filozofie. V roce 1955 byl jako člen Národně-socialistické strany a pan-syrského hnutí šest měsíců vězněn. Po propuštění se usadil v Bejrútu, kde obdržel roku 1962 libanonské občanství. Po propuknutí občanské války v roce 1982 uprchl z Libanonu do Paříže a stal se francouzským občanem. Adonis přednáší na Sorbonně arabskou literaturu a je zástupcem Ligy arabských států při UNESCO.

Adonis vždy zastával názor, že arabský svět je nutno sekularizovat, zesvětštit – zbavit jej odcizení v důsledku politizace islámu a jeho ideologie – dnes však pokládá Araby za „vymírající národ“.

Adonis vydal řadu básnických sbírek, mimo jiné: Kdyby jen moře mohlo spát, Stránky dne a noci, Damašský Mihyar: jeho písně, Úvod do arabské poezie, Sufismus a surrealismus.

Adonis žije v Paříži a Bejrútu.

Adonis

Adonis: Arabové si myslí, že Západu jde akorát o ropu

11.06.2009 Rozhovory

Publikoval Salon, kulturní a literární příloha deníku Právo, 11. června 2009.

Celý článek >

Adonis

Adonis: Milenci jsou dnes také vzácnější

09.06.2009 Rozhovory

9. června publikovaly Lidové noviny

Celý článek >

Adonis

Adonis v rozhovoru s Guillaumem Bassetem

15.12.2008 Rozhovory

Identita je tvoření

Celý článek >

Adonis

Adonis: Zranění

12.12.2008 Ukázky

Z francouzštiny přeložil Petr Král.

Celý článek >
CZ | EN