Archivy | Autoři | Inderjit Badhwar

Inderjit Badhwar Indie    FSP 2017


Inderjit badhwar

Drsný novinář, který kombinuje odvahu s něžnou prózou. Narodil se v roce 1943 v indickém Ujhani a pochází z patricijské linie súfijských básníků, perských učenců a maharádžů.

Inderjit Badhwar se přestěhoval do Spojených států, kde v New Yorku pracoval pro Nadaci Twentieth Century a jako redaktor Federal Times ve Washingtonu, D. C. V roce 1975 byli spolu s legendárním Jackem Andersonem nominováni na Pulitzerovu cenu za investigativní žurnalistiku.

Po návratu do Indie redigoval asijský zpravodajský týdeník India Today, řídil G-files, první indický časopis zaměřený na vládu a byrokracii, a stal se výkonným producentem a zpravodajským moderátorem televizních pořadů. V současnosti vede časopis India Legal.

„Většina indických médií dnes poklonkuje nějakému perfidnímu silnému vůdci, nějaké bigotní figuře, což je od doby, co se tato země stala konstituční sekulární republikou, něco nepředstavitelného.“

První román Inderjita Badhwara Voňavkárna (The Chamber of Perfumes) – nemanželské dítě Maupassanta, Manna, Sartra a Henryho Millera – vyšel v roce 2004 a měl velký úspěch.

Inderjit Badhwar se ujme role moderátora v diskuzi na téma Americký sen u příležitosti Česko-amerického století: 100 let událostí, 1000 myšlenek.

Inderjit Badhwar: Pokoj s vůněmi /ukázka/

30.11.2017 Ukázky

Ukázka z románu indického novináře Inderjita Badhwara, ze kterého četl na Festivalu spisovatelů Praha 2017. 

Celý článek >

Profil autora: Inderjit Badhwar

11.07.2017

Inderjit Badhwar, cenami ověnčený spisovatel a novinář, stojí nyní v čele časopisu Gfiles, který se jako první v Indii zabývá vládními záležitostmi a byrokracií. Vystudoval nejprestižnější školu žurnalistiky na světě, Kolumbijskou univerzitu, a vypracoval se na uznávanou osobnost. Se Seymourem Hershem ho pojí přátelství a profesně se mnohokrát dělili o nominace na Pulitzerovu cenu. 

Celý článek >
CZ | EN