Archivy | Autoři | Leonard Elmore

Elmore Leonard Spojené státy americké    FSP 2002

Elmore Leonard na 12. ročníku Festivalu spisovatelů Praha

Elmore Leonard se narodil v roce 1925 v New Orleansu a dětství prožil na jihu Spojených států, odkud si odnesl svůj měkký jižanský přízvuk. Ačkoliv bývá nazýván "nejlepším žijícím americkým autorem detektivek", pokusy zařadit ho k Raymondu Chandlerovi a Dashiellu Hammettovi selhávají, protože je příliš škodolibý a nepolapitelný, aby mohl být vtěsnán do jediné škatulky.

Leonard je v hloubi duše moralistou. "Jeho jazyk umí být drsný a možná ještě víc; Leonard se zlomyslně vyžívá v přehnaném násilí, zalidňuje svůj svět malými lotříky, děvkami a podvodníky, a nikdo neunikne jeho zcela nesentimentálnímu pohledu."

Elmore Leonard zahájil svou spisovatelskou kariéru psaním příběhů z divokého západu a jako autor detektivek vydal dlouhou řadu románů, z nichž v češtině vyšly např. Rukojmí, Smrtící výstřel a Buď v klidu. Od roku 1985 setrvává na žebříčku bestsellerů, naposledy s románem Pohanské děti. Komerčně úspěšné jsou i hollywoodské adaptace jeho děl, mezi jiným Get Shorty, Touch, Out of Sight a Rum Punch pod názvem Jackie Brownová v režii Quentina Tarantina.

Elmore Leonard zemřel 20. srpna roku 2013.

Elmore Leonard

Road Dogs, spiklenci v hříchu, Elmora Leonarda

13.05.2009 Články

Nová kniha Elmora Leonarda Road Dogs začíná výletem do vězení. Postavy Leonardových knih, které nemají samy sebe příliš v úctě, se občasnému porušení zákona opět nevyhnou.

Celý článek >

Elmore Leonard

Rozhovor s Elmorem Leonardem

27.02.2009 Rozhovory

publikoval Týden v roce 2002

Celý článek >
CZ | EN