Archivy | Autoři | Michael Cunningham

Michael Cunningham hostem PWF 2019 Spojené státy americké    FSP 2019, 2010, 2006

Michael Cunningham


Jeden z nejuznávanějších amerických spisovatelů současnosti přijíždí do České republiky už potřetí. 

 

Narodil se roku 1952 ve státě Ohio, ale stal se z něho pravý Newyorčan. Vystudoval anglickou literaturu na Stanford University a na University of Iowa a hned záhy se rozhodl pro dráhu spisovatele. Publikoval své první krátké povídky v časopisech The Atlantic Monthly and the Paris Review, dále v časopisech Redbook, Esquire, The New Yorker a Vogue.

Debutoval románem Zlaté státy (1984), úspěchu u čtenářů i kritiky však dosáhl až vydáním následujícího románu Domov na konci světa (1990). Světové uznání a slávu pak autorovi přinesl román Hodiny (1998) odměněný Pulitzerovou cenou, který se stal předlohou stejnojmenného filmu režiséra Stephena Daldryho s Nicole Kidman v roli Virginie Woolfové, která za roli získala Oscara. V ústředním triu si zahrála i Meryl Streep a Julianne Moore.

Hodiny v českém překladu Miroslava Jindry vyšly v nakladatelství Odeon roku 2004. Odeon, rovněž v Jindrově překladu, vydal o rok později i autorovo starší dílo Domov na konci světa. 

V roce 2005 vyšla Cunninghamovi kniha Vzorové dny, román s podobně složitou strukturou jako Hodiny, jenž se opět odehrává ve třech časových rovinách. Rok nato tuto knihu publikoval Odeon v překladu Veroniky Volhejnové. V jejím překladu byla postupně vydána i další spisovatelova díla Za soumraku, Sněhová královna a Tělo a krev. Sbírka pohádek Divoká labuť a jiné příběhy vyšla roku 2017 v nakladatelství Baronet.

 

Michael Cunningham je mistrem příběhu, vždy precizním ve sledování žánru, zápletky a psychologie postav. 

Jeho knihy v podstatě pojímají homosexualitu jako danost a gay témata vkládají do kontextu soudobé společnosti jako celku.

...


Program autora

Jakožto představitel americké kulturní scény se zúčastní projekce filmu o radikálním vydavateli Barneym Rossetovi, ve středu 16. října v 17:00 v Americkém centru.

Vstupenky a registrace

...

S Michaelem Cunninghamem se můžete setkat i v přítmí kinosálu 16. října ve 20:30 ve Světozoru na unikátním promítání dnes již kultovního filmu Hodiny, natočeného podle autorova stejnojmenného románu. Sám Cunningham bude film živě analyzovat.

Vstupenky a registrace

...

Na téma krásy bude autor diskutovat na zahajovacím galavečeru 18. října ve 20:00 v Senátu.

Vstupenky a registrace

...

Říjnovou neděli, ať už slunečnou nebo pošmournou, můžete začít hezky: brunchem se spisovatelem. Jeho knihy s sebou! U brunche vám je stihne podepsat. 20. října v 11 hodin v Galerii Černá labuť.

Vstupenky a registrace

...

Vrcholem Cunninghamovy vzácné návštěvy v na festivalu pak bude čtení z nové knihy Glory ve světové premiéře a to v rámci závěrečného galavečera festivalu, 20. října od 20:00 v Senátu.

Vstupenky a registrace

Michael Cunningham

Hodiny, Hodiny a Hodiny

27.06.2019

Nestalo se za poslední čtvrtstoletí zase tolikrát, aby se jedné látce dostalo trojího uměleckého zpracování na vysoké úrovni. Jedním z těch mála případů jsou Hodiny — román Michaela Cunninghama, film Stephena Daldryho a hudba k příslušnému filmu z pera Philipa Glasse. V uměleckém světě samá zvučná jména. A to ještě všichni ti tři muži balancují na ramenou Virginie Woolfové.

Celý článek >

Michael Cunningham

Cunningham v Praze oslaví výročí Hodin, poprvé bude číst z nového románu

06.06.2019

V knihách Michaela Cunninghama jistou roli hraje číslo tři, a tak je příznačné, že „do třetice všeho dobrého“ si teď s Cunninghamem řekli také pořadatelé Festivalu spisovatelů Praha.

Celý článek >

Michael Cunningham

Způsobí Cunninghamův nový román senzaci?

04.06.2019

Čtenářská veřejnost očekává vydání nové knihy Michaela Cunninghama, nazvané Glory.

Celý článek >

Michael Cunningham: Sněhová královna

19.06.2015 Ukázky

Knihu vydalo v překladu Veroniky Volhejnové v roce 2015 nakladatelství Odeon.

Celý článek >

Michael Cunningham

Cunninghama psaní pohltilo

26.01.2011 Rozhovory

Uznávaný americký prozaik Michael Cunningham přijal pozvání Festivalu spisovatelů a poctil Prahu třídenní návštěvou. Celosvětový ohlas získal románem Hodiny, v němž skládá poctu Virginii Woolfové, ženě, která „provádí s jazykem totéž, co Jimi Hendrix s kytarou". Odeonské vydání se s prodejem třicet pět tisíc výtisků zařadilo mezi bestsellery. Román byl v Americe oceněn Pulitzerovou cenou a stejnojmenná filmová adaptace získala devět Oskarových nominací. Zatím Cunninghamův poslední román, Vzorové dny, vzdává hold dalšímu velikánovi angloamerické literatury - Waltu Whitmanovi.

Celý článek >

Michael Cunningham

Zbožňuju falešný nos Kidmanové

08.11.2010 Rozhovory

Rozhovor s Michaelem Cunninghamem o jeho knihách, filmech, pro které píše scénáře, i o tom, jak se změnila Amerika od dob básníka Walta Whitmana. Pro amerického nositele Pulitzerovy ceny, který do Česka přijel na pozvání pražského Festivalu spisovatelů, to byly rušné dny. Nejdřív mu ztratili při letu do Prahy kufr, potom šel z rozhovoru do rozhovoru, ze čtení na autogramiádu a z autogramiády do divadla, ale stále se přitom usmíval a sršel dobrou náladou. A když se konečně posadil do taxíku a trochu vydechl, zvonil mu telefon. Když domluvil, trochu omluvně organizátorům festivalu vysvětlil: „Hollywood.“

Celý článek >
CZ | EN