Archivy | Autoři | Robert Menasse

Robert Menasse Rakousko    FSP 2017, 2006, 1997

Robert MenasseVždy o krok napřed — Robert Menasse je vždycky ochoten změnit vídeňské poustevnické království v kuželník. A co teprve kariérismus — jeho delirické fiktivní příběhy, eseje, přirozená nenávist k nacionalismu a lásce Bruselu zanechává člověka zírat na obelisk zdravící své základy v Alexandrii.

Hegel řekl — „člověk umírá díky zvyku“. Ale Robert Menasse je zvyk formujícím — notorickým — svědkem dávných časů. Narodil se v roce 1954 ve Vídni, studoval filosofii, chvilku učil v Brazílii, a pak se vrátil do Vídně, aby podal hlášení o samotě a odcizení.

„Je těžké změnit sám sebe – je těžké změnit své okolí – je těžké změnit svět.“ 

Očividně nejvýznačnější spisovatel své generace — dílo Roberta Menasse zanechává nesmazatelnou stopu: Blažená léta, křehký svět (Selige Zeiten, brüchige Welt); Smyslová jistota (Sinnliche Gewißheit); Čelem vzad (Schubumkehr); Vyhnání z pekla (Die Vertreibung aus der Hölle); Don Juan de la Mancha (Don Juan de la Mancha oder die Erziehung der Lus); Evropský systém: Občanský hněv a evropský mír aneb proč musí darovaná demokracie ustoupit demokracii vybojované (Der Europäische Landbote: Die Wut der Bürger und der Friede Europas oder Warum die geschenkte Demokratie einer erkämpften weichen muss).

Za román Hlavní město získal v roce 2017 Německou knižní cenu.

Robert Menasse žije ve Vídni.

Robert Menasse: Toužíme po vydařeném životě

11.01.2018 Rozhovory

Robert Menasse v interview s Evou Markovou pro A2.

Rakouský prozaik a esejista Robert Menasse je přesvědčen, že nejlepším způsobem, jak pochopit nepřehlednou skutečnost, je vyprávění příběhů. Zeptali jsme se ho tedy mimo jiné na to, jaký příběh máme hledat za projektem Evropské unie, která je hlavním tématem jeho posledních knih.

Celý článek >

Robert Menasse: Hlavní město /ukázka/

30.11.2017 Ukázky

Prolog nejnovějšího románu rakouského spisovatele Roberta Menasseho, za který dostal Německou knižní cenu. Tuto ukázku četl Menasse na Festivalu spisovatelů Praha 2017.

Celý článek >

Robert Menasse: Vyhnání z pekla

16.07.2013 Ukázky

Román rakouského spisovatele vydalo v překladu Petra Dvořáčka nakladatelství Academia.

Celý článek >

Robert Menasse

Psaní je nebezpečná věc

05.08.2009 Rozhovory

rozhovor

Celý článek >

Robert Menasse

Rober Menasse: Země bez vlastností

23.02.2008 Články

Esej o rakouské identitě

Celý článek >

Robert Menasse

Robert Menasse: Začnu

25.01.2008 Ukázky

V letadle z Vídně do Rio de Janeira – Ne. Radši začnu znovu. Když jsem Evu líbal poprvé, poslouchali jsme desku „Born to be wild“. Je tomu šestnáct let. Když jsem přišel nedávno z práce domů, odvrátila Eva před mým polibkem tvář, pohlédl jsem tedy do pokoje naší dcery. Vanessa ležela se zavřenýma očima na posteli a poslouchala „Born to be alive“. Ani oči neotevřela. Já – Ne. Radši začnu znovu.

Celý článek >

Robert Menasse

Robert Menasse: Vidím dobře?

25.01.2008 Ukázky

Jestliže vidím abstraktní obraz, nevidím nic než abstraktní obraz. V Rorschachově testu rozpoznávám jen Rorschachův test. Jestliže vidím levitaci, pak vidím ženu, jež se díky řadě skrytých technických zařízení kouzelníka jakoby vznáší. Za to, že zařízení nejsou vidět, iluzionistu platí, svým očím tedy klidně věřím i zde. A vzhledem k nekonečné srozumitelnosti malého světa, v němž žiji, se u mne beztak nikdy nedostavil afekt, že bych snad pro oči neviděl. Co všechno je možné, nevím. Ale jestliže to vidím, vím, že to skutečně je.

Celý článek >

Robert Menasse

Robert Menasse: Věčné mládí

25.01.2008 Ukázky

Otec se zděsil, když jsem mu řekl, že se chci ženit a že den a místo jsou už stanoveny. Potřásal hlavou, ve tváři onen typický výraz, ve kterém se mísil odpor s neporozuměním a rezignací. Věděl jsem, že dokud na mne bude hledět s tímto výrazem, pořád ještě nejsem v jeho očích dospělý.

Celý článek >
CZ | EN