Archivy | Autoři | Robert Menasse

Robert Menasse: Toužíme po vydařeném životě Rakousko    FSP 2017, 2006, 1997

Robert Menasse mluví o tématech horlivě diskutovaných na 27. ročníku Festivalu spisovatelů v Praze, o Evropské unii, koncepci národního státu a reflexi současného dění skrze svou nejnovější knihu Hlavní město, za niž získal Německou knižní cenu. 

Celý rozhovor s Robertem Menassem najdete zde.

Robert Menasse: Hlavní město /ukázka/

30.11.2017 Ukázky

Prolog nejnovějšího románu rakouského spisovatele Roberta Menasseho, za který dostal Německou knižní cenu. Tuto ukázku četl Menasse na Festivalu spisovatelů Praha 2017.

Celý článek >

Robert Menasse: Vyhnání z pekla

16.07.2013 Ukázky

Román rakouského spisovatele vydalo v překladu Petra Dvořáčka nakladatelství Academia.

Celý článek >

Robert Menasse

Psaní je nebezpečná věc

05.08.2009 Rozhovory

rozhovor

Celý článek >

Robert Menasse

Rober Menasse: Země bez vlastností

23.02.2008 Články

Esej o rakouské identitě

Celý článek >

Robert Menasse

Robert Menasse: Začnu

25.01.2008 Ukázky

V letadle z Vídně do Rio de Janeira – Ne. Radši začnu znovu. Když jsem Evu líbal poprvé, poslouchali jsme desku „Born to be wild“. Je tomu šestnáct let. Když jsem přišel nedávno z práce domů, odvrátila Eva před mým polibkem tvář, pohlédl jsem tedy do pokoje naší dcery. Vanessa ležela se zavřenýma očima na posteli a poslouchala „Born to be alive“. Ani oči neotevřela. Já – Ne. Radši začnu znovu.

Celý článek >

Robert Menasse

Robert Menasse: Vidím dobře?

25.01.2008 Ukázky

Jestliže vidím abstraktní obraz, nevidím nic než abstraktní obraz. V Rorschachově testu rozpoznávám jen Rorschachův test. Jestliže vidím levitaci, pak vidím ženu, jež se díky řadě skrytých technických zařízení kouzelníka jakoby vznáší. Za to, že zařízení nejsou vidět, iluzionistu platí, svým očím tedy klidně věřím i zde. A vzhledem k nekonečné srozumitelnosti malého světa, v němž žiji, se u mne beztak nikdy nedostavil afekt, že bych snad pro oči neviděl. Co všechno je možné, nevím. Ale jestliže to vidím, vím, že to skutečně je.

Celý článek >

Robert Menasse

Robert Menasse: Věčné mládí

25.01.2008 Ukázky

Otec se zděsil, když jsem mu řekl, že se chci ženit a že den a místo jsou už stanoveny. Potřásal hlavou, ve tváři onen typický výraz, ve kterém se mísil odpor s neporozuměním a rezignací. Věděl jsem, že dokud na mne bude hledět s tímto výrazem, pořád ještě nejsem v jeho očích dospělý.

Celý článek >

Robert Menasse

Michael March a Robert Menasse

23.12.2007 Rozhovory

Čte si noviny v Café Spurl a mezi návštěvou prádelny, nákupem vína a odletem do Berlína dává rozhovory. Rád kouří a rychle chodí. Porost jeho slov není třeba zalévat.

Celý článek >
CZ | EN