Archivy | Autoři | Viktor Jerofejev

Viktor Jerofejev Rusko    FSP 2008, 2005

Viktor Jerofejev

Viktor Vladimirovič Jerofejev se narodil roku 1947 v Moskvě a dětství prožil v Paříži. Vystudoval Moskevskou univerzitu a Gorkého institut světové literatury.

Jako spisovatel na sebe upozornil zejména románem Dobrý Stalin, rovněž próza Ruská krasavice se zařadila mezi bestsellery a byla přeložena do řady jazyků, podobně jako sbírka povídek Tělo Anny aneb konec ruské avantgardy. Je také uznávaným editorem a literárním organizátorem. Podílel se na vydání slavného almanachu MetrOpol, jehož počátky se datují do roku 1979.

V roce 1997 vydaná antologie Ruské květy zla vyprovokovala množství (často ohledně koncepce nelibých) ohlasů a Viktor Jerofejev, povzbuzen úspěchem, vydal další výbor prozaických prací nejmladší generace ruských spisovatelů Čas rodit (2001) a připojil k nim manifestační předmluvy, z nichž vyšel jako teoretik nového směru. Ve svých rozborech hovoří o hlavních literárních proudech minulého století a dvou vzpourách, které v literatuře (neúspěšně) proběhly: první byla moderna (v Rusku Stříbrný věk) a experimenty avantgardy - pokusy o autonomnost literatury pak ustoupily „socialistickému realismu“, a na Západě „realismu všedního dne“; druhá pak postmodernismus.

Ruskou krasavici přeložil do češtiny Libor Dvořák v roce 1992. Českým čtenářům se autor představil také časopisecky vydanými povídkami Tělo Anny aneb konec ruské avantgardy a Jak jsme podřízli Francouze.

Viktor Jerofejev žije v Moskvě.

Viktor Jerofejev

Rozhovor s Viktorem Jerofejevem

07.05.2009 Rozhovory

Viktor Jerofejev, jeden z nejznámějších současných ruských prozaiků, stál u zrodu samizdatového almanachu Metropol. Do češtiny byl přeložen jeho nejznámější román Ruská krasavice.

Celý článek >

Viktor Jerofejev

Viktor Jerofejev: Dobrý Stalin

27.10.2008 Články

O nikom nevíme tak málo, jako o vlastních rodičích – říká ruský prozaik a esejista Viktor Jerofejev (nar. 1947). On sám je však výjimkou z pravidla. Napsal téměř třistastránkovou knihu o trojici svých rodičů: otci, matce a Stalinu. A o tom, jak zabil jednoho z nich.

Celý článek >

Viktor Jerofejev

Viktor Jerofejev: Encyklopedie ruské duše

12.09.2008 Články

Viktor Jerofejev publikoval články, ještě než skončil filozofická studia na Moskevské univerzitě. Nebylo mu tehdy ani dvacet. Nicméně za jeho opravdový debut lze asi pokládat zveřejnění v almanachu „Metropol“, vydaném v několika exemplářích, bez souhlasu cenzury, v prosinci roku 1978 a vzápětí publikovaném na Západě.

Celý článek >

Viktor Jerofejev

Rusko připomíná hipodrom

23.12.2007 Rozhovory

S Viktorem Jerofejevem o nahém Putinovi, ošidné svobodě a Evropě

Celý článek >
CZ | EN