Archivy | Autoři | Igor Pomerancev

Igor Pomeranzev Rusko    FSP 2008, 1997

Igor Pomerantsev

Igor Pomeranzev patří ke generaci ruských básníků, jejíž tvorbu a život ovlivnil politický vývoj jejich země.

Narodil se v roce 1948 poblíž Volhy ve městě Saratov. Dětství prožil na Dálném východě poblíž Bajkalu. Vzdělání se mu ale dostalo v bývalém rakousko-uherském centru, ukrajinském Černovci, což posléze ovlivnilo i jeho uměleckou tvorbu.

V čase, kdy ruskou inteligenci likvidovala KGB, se Pomeranzev veřejně jako disident neprojevoval, ačkoliv jeho tvorba byla protisovětská. První básně publikoval v moskevském literárním časopise Smena, později v exilových periodikách -  Sintaksis (Paříž), Vremja i my (New York a Jeruzalém) a Kovčeg (Paříž).

V rozhovoru s Michaelem Marchem řekl:

„Můj otec byl vojenský dopisovatel, který mě vzal na Sibiř, pak na Ukrajinu, ze západní Ukrajiny jsem odjel do Kyjeva, následovala emigrace – Mnichov, Londýn, zase Mnichov, teď Praha.“

V zahraničí nejprve pracoval pro BBC Russian Service a od 80. let působil v oddělení Rádia Svobodná Evropa, kde řídil program “Přes bariéry”.

Pro tvorbu Igora Pomeranzeva jsou charakteristické autobiografické prvky, osobité lyrické prostředky, jenž evokují místa, kde žil. Město, ve kterém se narodil a vyrůstal, je navíc jakýmsi interpretačním klíčem k jeho próze.

Igor Pomeranzev žije v Praze a cítí se být jediným rakousko-uherským básníkem píšícím rusky.

 

Igor Pomerantsev

Mýty a skutečnost

04.11.2009 Články

Básnickou a esejistickou knihu „KGB a druzí…“ disidenta, novináře a básníka Igora Pomeranzeva vydalo v Kyjevě nakladatelství GraniT. Kniha se setkala s neobvyklým ohlasem, jak v Rusku, tak na Ukrajině. Igor Pomeranzev uvažuje i o českém vydání. Je to logické, mnoho let žije a působí v Praze.

Celý článek >

Igor Pomerantsev

Rozhovor s Igorem Pomeranzevem

26.05.2009 Rozhovory

publikoval Babylon v roce 2008

Celý článek >

Igor Pomeranzev

Igor Pomeranzev je mi blízký svou tématikou

10.04.2008 Články

Překladatel Milan Dvořák napsal k poezii Igora Pomeranzeva.

Celý článek >

Igor Pomerantsev

Igor Pomeranzev: Profil

04.04.2008

Pomeranzeva lze těžko pojmenovat. „Outsider“ zní příliš hrdě. Kam ale zařadit autora, který se s úsměškem vysmekává všem triviálním škatulkám?

Celý článek >

Igor Pomerantsev

Igor Pomeranzev: Éter dává křídla!

04.04.2008 Články

Jako hlasatel jsem za více než čtvrt století prošel ruskou redakcí nejprve v BBC (Bush House) a poté ve Svobodné Evropě/Rádiu Svoboda (Mnichov, Praha). Zpravidla se pohybuji mezi přemýšlivými, tvořivými lidmi. Mnozí z nich přitom představují výkvět své národní kultury: znamenití básníci, režiséři, esejisté. V „normálních“ zemích se taková koncentrace „hvězd“ do rozhlasových stanic nestahuje. J

Celý článek >

Igor Pomeranzev

Igor Pomeranzev: Život strávený na krátkých vlnách

04.04.2008 Články

Člověk musí naprosto postrádat zdravý rozum, aby nevěřil na záhady. Záhady nás provázejí na každém kroku, neustále je máme doslova u nosu. Ví to každý soustružník, který obrábí kov, každý truhlář, který opracovává dřevo, každý sochař, který tvoří z tvrdých, zrnitých i tekutých materiálů. V Mohuči mají na náměstí fontánu od ruského sochaře Vadima Kosmačova. Jeho materiálem je válcovaná ocel a zinek, březové a borové dřevo, voda a vítr. Když v létě v Kosmačovově elegantním díle dovádějí děti, jejich výskání se spolu se šploucháním vody stává ústrojnou součástí celkového uměleckého dojmu. Je to zázrak. Záhada. Jednou jsem tu fontánu nahrál a od té doby pluje éterem.

Celý článek >
CZ | EN