Archivy | Autoři | Xingjian Gao

Gao Xingjian Čína, Francie    FSP 2010

Gao Xingjian

Gao Xingjian byl v roce 2000 vyznamenán Nobelovou cenou za literaturu – „za své univerzálně platné dílo, hluboký vhled a bohatství jazyka, otevírající nové cesty čínskému románu a dramatu“. Život, jako ho vnímá Gao Xingjian, je stálý únik před politickým pronásledováním, před ostatními, dokonce i před sebou samým. „Před vědomím vlastního já nelze utéci – to je tragédie moderního člověka.“

Dramatik, romanopisec, esejista a malíř Gao Xingjian se narodil roku 1940 v Kan-čou na východě Číny. Jeho otec byl bankovním zaměstnancem a matka herečkou, jež vedla syna k malířství a tradičnímu čínskému divadlu. V roce 1962 dokončil Gao Xingjian studia francouzské literatury v Pekingském institutu cizích jazyků, poté nastoupil jako redaktor a překladatel do vydavatelství cizojazyčné literatury.

Gao Xingjian se odmítl podřídit představám komunistické strany o literatuře a psal potají – po vypuknutí kulturní revoluce musel celý kufr svých rukopisů spálit. Před vyšetřováním se ukryl v odlehlé horské vesnici. Psaní se mu stalo jedinou spásou.

V roce 1975 se Gao Xingjian vrátil do Pekingu, kde se znovu ujal svého místa ve vydavatelství. V roce 1980 začaly být jeho práce vydávány a začal pracovat jako spisovatel v Lidovém divadle umění, kde jeho avantgardní hry upoutaly pozornost nejen diváků, ale i úřadů. Znovu se dal na útěk, tentokrát k pramenům řeky Jang-c’-ťiang, kde napsal svůj velký román Hora duše. V roce 1987 odešel do exilu v Paříži.

„Spisovatel není mluvčím lidu, ani vtělením spravedlnosti. Jeho hlas je sice slabý, ale v této slabosti je skutečná opravdovost.“

Kromě románu Hora duše publikoval Xingjian řadu dalších děl: Bible jednoho člověka, Prut pro mého dědečka, Druhý břeh, Inkoustové obrazy, Návrat k malování a Obhajoba literatury.

Gao Xingjian žije v Paříži.

Gao Xingjian: Bible osamělého člověka

23.10.2012 Ukázky

Druhý román slavného čínského spisovatele, dramatika a malíře, nositele Nobelovy ceny za literaturu, vydalo v překladu Denise Molčanova nakladatelství Academia.

Celý článek >

Gao Xingjian, foto: Petr Machan

Útěky Gaa Xingjiana

05.01.2012 Články

Na symposiu v německém Erlangenu hovoří čínští a němečtí literární vědci o Gao Xingjianovi. Obraz nositele Nobelovy ceny za literaturu z roku 2000 nemůže být různorodější.

Celý článek >

Gao Xingjian

Bible osamělého člověka

01.09.2010 Ukázky

Kapitolu z románu Gaa Xingjiana, který letos navštívil Prahu na pozvání Festivalu spisovatelů Praha, přeložil Denis Molčanov.

Celý článek >

Gao Xingjian

Gao Xingjian: Politiku vnímám jako umění

09.07.2010 Rozhovory

„Když autor opravdu píše pro sebe a dotýká se to jeho nitra, tak se tím pádem dotýká jádra lidské existence. Proto pak svým dílem může komunikovat s dalšími lidmi," říká nositel Nobelovy ceny, který navštívil letošní Festival spisovatelů Praha.

Celý článek >

Gao Xingjian

Čínští komunisté dnes oslavují feudální tyrany

17.06.2010 Články

Letos sedmdesátiletý autor vystudoval francouzskou literaturu, později se věnoval překladům, ale psal také hry pro Pekingské lidové divadlo, než v roce 1987 odešel do Francie. V exilu vydal mj. novely Prut pro mého dědečka (1995) či autobiografii Bible jednoho člověka (2000). Své pojetí literatury uveřejnil v esejistických sbírkách, ale také v knižním rozhovoru Co nejblíže ke skutečnosti aneb Důvod existence literatury.

Celý článek >

Gao Xingjian

Gao Xingjian: Poutník k Hoře duše

09.04.2010 Články

V nakladatelství Academia právě vychází český překlad Hory duše (Lingshan) od Gao Xingjiana, prvního čínského laureáta Nobelovy ceny za literaturu. Protože jsem se skrovným dílem účastnila závěrečné redakce knihy, mám daleko k objektivitě, která je nutná k napsání standardní recenze. Několikaměsíční práce na textu a srovnávání originálu s českým překladem, včetně občasného nahlížení do dalších překladů do evropských jazyků, mi však poskytly bohatý materiál k přemýšlení nad kvalitami tohoto díla a jeho zvláštnostmi u srovnání s jinými díly moderní světové literatury.

Celý článek >

Gao Xingjian

Šelest tuše

14.12.2009 Články

V čínské kultuře se malba a písmo objevují ve stejném materiálním a fyzickém kontextu.

Celý článek >

Gao Xingjian_In conversation with Guillaume Basset

Chuť tuše za oběma světy II.

16.11.2009 Články

O výtvarné tvorbě Gaa Xingjiana z pera Denise Molčanova. Publikujeme druhou část.

Celý článek >

Gao Xingjian

Gao Xingjian: Bludný ptačí let

11.06.2009 Ukázky

báseň v překladu Miloslava Topinky

Celý článek >
CZ | EN