Archivy | Autoři | Paul Auster

Paul Auster Spojené státy americké    FSP 2008

Paul Auster

„Vydat se na dráhu spisovatele není stejné rozhodnutí jako stát se lékařem nebo policistou. Spisovatel si svůj úděl nevybírá, je k němu předurčen. A jakmile se smíříte s tím, že se pro nic jiného, než pro psaní, nehodíte, buďte připraveni na dlouhou a trnitou cestu.“

Americký spisovatel Paul Auster se narodil 3. února v roce 1947 v Newarku ve státě New Jersey. Již během studií na Kolumbijské univerzitě začal psát svůj první román a také překládat z francouzštiny.

Do povědomí čtenářů i kritiky se zapsal až znamenitou prózou The New York Trilogy z roku 1987 (česky Newyorská trilogie, vyšlo v roce 2000). Austerovo rozsáhlé dílo zahrnuje romány, sbírky poezie, eseje, scénáře, překlady i písňové texty. Pro jeho tvorbu je charakteristický především silný autobiografický prvek: vystupují zde reálné postavy, ovšem čtenář si nikdy nemůže být jist, nakolik je tento autobiografický prvek skutečně autobiografický a nakolik se jedná o pouhou fabuli vyprávění.

Vedle literatury se věnuje i psaní scénářů - jeho snímek Smoke (Kouř) získal na Berlinale v roce 1995 Stříbrného medvěda. Auster si také vyzkoušel hereckou profesi (The Music of Chance, 2001) a roli režiséra (Blue in the Face, 1995, spolu s Waynem Wangem, Lulu on the Bridge). Evropské filmové festivaly letos uvedly i jeho druhý celovečerní film Vnitřní život Martina Frosta. 

Paul Auster v současnosti žije v newyorské čtvrti Brooklyn.

 

V českém překladu vyšlo:

* Newyorská trilogie (1999)
* Vynález samoty (2000)
* Leviatan (2002)
* Mr. Vertigo (2004)
* Kniha iluzí (2005)
* Brooklynské panoptikum (2007)
* Newyorská trilogie (2008)
* Muž ve tmě (2009)
* Toulky skriptoriem (2010)

Paul Auster

Svět je neviditelný

12.01.2011 Rozhovory

Paul Auster opouští svůj dům nerad. A když jej doma navštívíte, máte pocit, že si raději povídá se svými románovými postavami, než s lidmi ze skutečného světa.

Celý článek >

Paul Auster

Šílenství jménem incest

09.08.2010 Články

Americký prozaik Paul Auster se ve svém novém románu „Neviditelný“ vydává po stopách jednoho z nejstarších motivů světové literatury.

Celý článek >

Muž ve tmě

Muž ve tmě Paula Austera

12.07.2009 Články

Americkému spisovateli Paulu Austerovi, jehož vypravěčské schopnosti jsou americkými literárními kritiky charakterizovány jako impozantní, vyšla v českém překladu již sedmá beletristická kniha.

Celý článek >

Paul Auster

V českém překladu vychází Muž ve tmě Paula Austera

08.04.2009 Rozhovory

Paul Auster navštívil Českou republiku na pozvání Festivalu spisovatelů Praha v roce 2008. Při této příležitosti poskytl rozhovor Miru Procházkovi.

Celý článek >

Auster 08

Rozhovor s Paulem Austerem

28.05.2008 Rozhovory

Austerova soukromá historie je – stejně jako jeho knížky – směsicí banální všednosti a neobyčejných událostí. Často těží ze schématu kriminálního románu, jejž využívá k popsání neprůhlednosti lidského bytí, osamělosti, marných hledání identity a mystiky náhody.

Celý článek >

Paul Auster

Paul Auster: Vnitřní život Martina Frosta

13.05.2008 Články

V souvislosti s premiérou filmu Vnitřní život Martina Frosta, který autor osobně představil českému publiku ve středu 4. června, proběhla v Městské knihovně v Praze přehlídka dalších kritikou ceněných Austerových filmů.

Celý článek >

Paul Auster

Paul Auster: Cesty po skriptoriu

17.04.2008 Články

„Největší ironií je, že postavy, jež spisovatel vytvoří, žijí déle než on. On umírá, ony zůstávají.“ Tento originální postřeh provází děj románu Cesty po skriptoriu.

Celý článek >

Paul Auster

Paul Auster: Kouř

31.03.2008 Články

Celé to začalo příběhem. Příběh o něm je přitom neméně zajímavý. V roce 1990 požádala redakce New York Times Paula Austera o vánoční povídku. Otevřel si tenkrát dózu svých milovaných doutníčků Schimmelpenninck a začal přemýšlet o muži, od kterého je v Brooklynu kupuje. Vedlo ho to k úvahám o tom, jak se člověk v New Yorku denně porůznu setkává s lidmi, které v podstatě nezná.

Celý článek >

Paul Auster

Paul Auster: Vztek

31.03.2008 Články

Sotva Paul Auster vzdal hold Brooklynu ve filmu Kouř, rozhodl se svému milovanému bydlišti složit další filmovou poklonu. Dejme mu na úvod slovo: „Musí to být jedno z nejdemokratičtějších a nejtolerantnějších míst na planetě. Žijí tam všichni, lidé všech barev pleti, náboženství i ekonomických tříd a všichni spolu vcelku bez potíží vycházejí. Vzhledem k současnému ovzduší země se to rovná málem zázraku. Vím, že se v Brooklynu a v New Yorku vůbec dějí hrůzy. Zbytek národa vnímá New York jako peklo na zemi, to je ale jen část pravdy.

Celý článek >
CZ | EN